Toksoplazmoza. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Toksoplazmoza to choroba ludzi i zwierząt, powodowana przez pasożyty. Jest nim pierwotniak Toxoplasma gondii. Choroba ta przenoszona jest głównie przez koty, ale żywicielami mogą być wszystkie ssaki oraz ptaki. Połknięte wraz z pożywieniem oocyty rozwijają się w komórkach ściany jelita, skąd rozprzestrzeniają się po całym organizmie. W tym etapie choroby objawy o małym nasileniu znikają dzięki reakcji obronnościowej organizmu. Możliwe jest jeszcze zakażenie pierwotniakiem przez uszkodzoną skórę oraz spojówki. Istotną drogą zakażenia jest jeszcze droga przezłożyskowa. Przez nią dochodzi do zakażenia płodu, u którego rozwija się tak zwana toksoplazmoza wrodzona. Zakażenie tym pierwotniakiem jest bardzo częste, choroba ta występuje na całym świecie. Duża jest ilość osób zakażonych, ale tylko niewielka część z nich choruje.

Objawy

     Objawy toksoplazmozy u ludzi są zazwyczaj łagodne. Przypominają przeziębienie lub grypę. Dochodzi to nieznacznego przerośnięcia węzłów chłonnych. Ponadto mogą wystąpić zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami oraz światłowstręt. W toksoplazmozie uogólnionej, która dotyczy szczególnie małych dzieci, choroba przebiega najczęściej z żółtaczką, powiększeniem wątroby oraz śledziony. Oprócz tego może pojawić się wysypka, powiększenie węzłów chłonnych oraz zmiany w dnie oka i w mózgu. W toksoplazmozie wrodzonej objawy w I trymestrze ciąży prowadzą do silnego uszkodzenia płody. Prawdopodobieństwo uszkodzenia płodu przy chorobie matki wynosi od 30% do 50%.

Leczenie

     Wykrycie toksoplazmozy bez specjalistycznych badań jest w zasadzie niemożliwe. Opierają się one o wykrywanie przeciwciał, które organizm wytwarza broniąc się przed pierwotniakiem. Leczenie polega na podawaniu środków farmakologicznych, które zabijają pasożyta. Stosuje się kurację antybiotykową, która nie raz trzeba powtórzyć. Podaje się pirymetaminę i sulfadiazynę.

Zapobieganie

     Głównym sposobem na zapobieganie toksoplazmozie jest zachowanie higieny i właściwej ostrożności w kontakcie z kotami. Ponadto bardzo ważne jest dokładne mycie warzyw i owoców oraz spożywanie odpowiednio przyrządzonego mięsa.