Ukąszenie, użądlenie przez osę, pszczołę, szerszenia, bąka, trzmiela. Co zrobić? Jak leczyć i zapobiegać?

Udostępnij na:

     Lato to wspaniały czas. To gorąca pogoda, grzejące nas mocno promienie słoneczne, a do tego zajadanie się lodami i popijanie schłodzonych słodkich napojów. Jednak nie wszystko jest takie piękne. Latem również mamy do czynienia z ukąszeniami takich owadów jak osa, pszczoła, szerszeń, bąk czy trzmiel. Dzieci na widok tych owadów, uciekają, gdzie pieprz rośnie. Nie znoszą latających wokół głowy os, czy brzydko brzęczących bączków. Owady te przy ukąszeniu, zadają bardzo dużo bólu, często u osób z alergiami mogą być przyczyną bardzo poważnych objawów i konsekwencji. Są one niebezpieczne i szkodliwe dla organizmu.

Jak z nimi walczyć? Jak leczyć ukąszenia?

     Ukąszenia niektórych owadów mogą być naprawdę bardzo niebezpieczne. Owad, taki jak na przykład szerszeń, potrafi nawet ukąsić, kiedy go nie atakujemy. Jad owadów, które atakują naszą krew i mięśnie, rozkładają różnego rodzaju krwinki i powodują uszkodzenia wielu narządów. Z pozoru może się wydawać, że jest to tylko zaczerwienienie na skórze, mały bąbelek, czy plamka. W rzeczywistości wewnątrz jest jad, który dany owad nam wstrzyknął za pomocą żądła. Jeśli nie ma się alergii na te owady, bardzo dobrym rozwiązaniem jest przyłożenie do ukłucia wacika nasączonego octem. To najbardziej chyba skuteczny i pospolity sposób. U wielu osób takie ukąszenia powodują obrzęki, dużą opuchliznę, gorączkę, dreszcze, bóle w klatce piersiowej i duszności.

     Nie można ignorować niektórych ataków, gdyż mogą być tragiczne w skutkach. Najbardziej niebezpieczne jest, gdy osa lub inny owad ukąsi twarz. Często się zdarza, że owad wpada do ust. Wtedy natychmiast trzeba jechać na pogotowie, gdyż opuchlizna, może spowodować, niemożność oddychania. Najlepiej jeśli szybko wyjmie się żądło, którym osa nas ukąsiła. Odkażenie rany to również obowiązek. Zaleca się też picie wapnia, branie witaminy B i robienie okładów a Altacetu. Nie można w żaden sposób drapać takiego miejsca. Trzeba stosować zimne okłady lub w najgorszych przypadkach zastosować maści.

Zapobieganie

     Nie ma skutecznej metody zapobiegania ukąszeniu owadów w okresie letnim. To co warto jednak stosować, to unikać jedzenia i picia słodkich rzeczy na powietrzu. Jeśli ktoś będzie jadł loda, czy pił słodki sok, wówczas jest dużo większe prawdopodobieństwo, że owad go zaatakuje. Lepiej też, nie sadzać kwiatów w pobliżu, leżaków, huśtawek, czy krzeseł. To właśnie w ukwieconych miejscach owady lubią żerować.