Włókniak miękki (tłuszczak, brodawczak). Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Włókniak miękki to schorzenie związane z warstwą skórną, a ściślej ujmując jest to nowotwór o bardzo łagodnym przebiegu. Bardzo łatwo można rozróżnić trzy rodzaje takich zmian, a mianowicie są to brodawczaki, a także liczne znamiona komórkowe miękkie oraz tak zwane tłuszczaki, czyli zmiany nowotworowe zbudowane, jak sama nazwa wskazuje, z tkanki tłuszczowej. Włókniaki z rodziny miękkich występują dosyć często. Zazwyczaj są spotykane u ludzi po czterdziestym roku życia, czyli u osób w wieku dojrzałym. Rzadko spotkać je można u ludzi młodszych.

Objawy

     Objawy włókniaka miękkiego są bardzo łatwe do rozpoznania, gdyż występują u większości osób starszych, zwłaszcza u kobiet. Jeżeli chodzi o wygląd, włókniaki to małe charakterystyczne krosty, o kolorze takim jak skóra. Zazwyczaj wypukłe, przybierają różne rozmiary, lecz nie są one zbyt przesadne. Włókniaki miękkie są bezbolesne, ale nie we wszystkich przypadkach. Jeżeli z jakiegoś powodu wda się zakażenie, na przykład po jego rozdrapaniu, zmieniają się w bardzo bolesne zmiany. Gdzie zazwyczaj występują włókniaki miękkie? Otóż najczęściej spotkać je można na szyi, pod pachami, czy też w okolicach piersi, czyli najogólniej mówiąc tam, gdzie skóra jest najbardziej narażona na otarcia. Oczywiście z większych powierzchni można wymienić także plecy, brzuch czy wewnętrzne strony ud. Bardzo łatwo także doprowadzić do podrażnienia włókniaka. Należy wówczas zmienić garderobę na taką, która pozwoli na nieskrępowane bytowania zmian.

Leczenie

     Jak już wcześniej zostało wspomniane, takie zmiany są bardzo łagodne i nieskomplikowane. Z tego też powodu nie przeprowadza się specjalistycznego leczenie. Inaczej jest w przypadku, kiedy znajdują się one w miejscu niewygodnym, co uniemożliwia noszenie ubrań. Wtedy zaleca się operacyjne usunięcie włókniaków. Takie rozwiązanie dobre jest też ze względów estetycznych, gdyż takie znamiona nie są przyjemne dla oka, zwłaszcza, jeśli pojawiają się na przykład na twarzy. Jest dużo metod usuwania znamion takich jak włókniak miękki. Do jednych z nich należy chirurgiczne usunięcie za pomocą skalpela. Następnym wyjściem może być ich wypalenie, które oczywiście przeprowadzane jest pod znieczuleniem. Dostępna jest także krioterapia, czyli zamrożenie, stosowane także przy leczeniu kurzajek. Dla tych, których powyższe metody nie przekonały, dostępna jest także laseroterapia, bardzo zresztą modna w ostatnim czasie.

Zapobieganie

     Zapobieganie włóknikom miękkim jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Wszystko zależy od predyspozycji genetycznych.