Woda w brzuchu. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Woda w brzuchu jest to zbieranie się w brzuchu płynu surowiczego. Dokładnie mówiąc nadmierna ilość płynu gromadzi się w jamie otrzewnowej. Przyczyn zbierania się wody w brzuchu może być wiele. Zbierający się płyn świadczy o zaburzeniach w organizmie. Może to być nowotwór w okolicach jamy brzusznej, ale przyczyna może też być zupełnie inna, np. związana z uszkodzeniem wątroby, żołądka, trzustki, jelita grubego, u mężczyzn prostaty, a u kobiet także jajników lub macicy.

Objawy

     Typowym objawem jest zwiększenie się powierzchni brzucha, intensywne i uciążliwe wzdęcia. Mogą pojawić się problemy z apetytem i duszności.

Zapobieganie

     Właściwie zbieraniu się wody w brzuchu nie można zapobiec, ponieważ nie jest chorobą samą w sobie, lecz objawem innej choroby. Przyczyny jej gromadzenia się mogą być więc różne. Należy dbać o swoje zdrowie w ogólnym pojęciu i wszystkie niepokojące objawy zgłaszać lekarzowi pierwszego kontaktu i wykonywać regularnie okresowe badania takie jak morfologia i OB. Dzięki temu w porę mogą zostać wykryte inne problemy ze zdrowiem, które w przypadku rozwoju mogłyby wywoływać pojawienie się wody w brzuchu. Jest to jedyna możliwość profilaktyki.

Leczenie

     Rodzaj leczenia jest wprowadzany w zależności od choroby, która wywołała zbieranie się płynu w brzuchu. Sposobem na pozbycie się płynu jest zabieg usuwania go poprzez nakłucie jamy brzusznej. Zabieg jest wykonywany w szpitalu z polecenia lekarza.