Wszawica. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Wszawica jest chorobą zakaźną ludzi i zwierząt powodowaną przez pasożyty. Powodem tej choroby jest stawonóg – wesz. U ludzi wszawicę można podzielić na głowową, odzieżową oraz łonową. Wszawica odzieżowa i głowowa powodowana jest przez wesz ludzką, natomiast wszawica łonowa – przez wesz łonową. W Polsce najczęściej występuje zakażenie wywołane przez wesz głowową, stosunkowo rzadko ma miejsce choroba wywołana przez wesz odzieżową. Wszawice występują najczęściej u osób w młodym wieku, od 3 do 10 lat.

Objawy

     Głównym objawem wszawicy głowowej jest świąd zarażonego obszaru skóry, a także szyi. Ponadto występują liczne przeczosy i otarcia, spowodowane intensywnym drapaniem. Z miejsca ukłucia wszy sączy się surowiczy płyn, który skleja włosy i prowadzi do powstawania kołtuna. Oprócz tego może dochodzić do wtórnych zakażeń. W bardziej zaawansowanych przypadkach dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych oraz do powstania zmian wypryskowych na skórze karku oraz szyi. Głównym objawem wszawicy odzieżowej jest świąd obszarów skóry znajdujących się pod ubraniem. Jest on spowodowany wprowadzeniem toksyny pod skórę przez pasożyta. Powstają również liczne grudki rumieniowe, przeczosy, nadżerki i strupy. W cięższych przypadkach dochodzi ponadto do powstawania licznych blizn oraz przebarwień skóry. Tak jak w przypadku innych wszawic, świąd występuje również przy wszawicy łonowej. Ponadto zajęte mogą być również obszary ud, brzucha i dołów pachowych. Innym objawem są tak zwane błękitne plamy, które powstały na skutek hemolizy krwi w miejscu ukąszenia wszy. U niemowląt występuje często lokalizacja zakażenia na rzęsach, co skutkuje zapaleniem spojówek i brzegów powiek.

Leczenie

     Leczenie człowieka z wszawicy polega głównie na podawaniu środków zawierających permetrynę. Najczęściej stosuje się ją w postaci szamponów, logionów lub kremów. Ponadto zastosowanie znajdują także preparaty zawierające 4% roztwór dimetikonu i cyklometikonu 5. Środki te wciera się we włosy, co uniemożliwia wszom oraz ich jajom oddychanie, w wyniku czego giną.

Zapobieganie

     Jako że wszawicą można zarazić się wyłącznie przez bezpośredni kontakt, to zaleca się kontrole włosów u dzieci. Ponadto zaleca się, by każdy domownik posiadał swój ręcznik, grzebień, gąbkę itp.