Wszy. Jak się ich pozbyć?

Udostępnij na:

     Wszy, z łaciny anoplura. Niewielkie owady – pasożyty, które upodobały sobie ludzkie ciało, a zwłaszcza jego krew, zamieszkując głównie głowę oraz intymne okolice łonowe. Dawniej, wszy były powszechnym „przyjacielem” człowieka, które towarzyszyły mu dzień i noc. Zmiana trybu życia, znaczna poprawa warunków sanitarnych oraz uświadomienie sobie potrzeby utrzymywania higieny osobistej sprawiły, iż wszy bardzo rzadko znajdziemy u człowieka. Jednak czasami, zdarza się to i możemy mieć problem z ich usunięciem. Jak się pozbyć wszy? Jak wyleczyć wszawicę?

     Higiena, higiena i jeszcze raz higiena! Aby uniknąć zarażenia wszawicą, najważniejszym elementem naszego trybu życia musi być higiena osobista – kąpiel, mycie włosów, zakładanie czystych ubrań oraz używanie czystych ręczników i pościeli. Wesz pojawia się wszędzie tam, gdzie jest brudno i tłusto, czyli przede wszystkim na niemytej głowie oraz w zaniedbanych okolicach łonowych. Wśród osób dorosłych wszawica jest dość rzadka, gdyż bardziej oni dbają o swoją higienę i zwracają uwagę, by nie używać cudzych ręczników czy grzebieni. Tak, wszawica najczęściej występuje u dzieci, zwłaszcza w żłobkach, przedszkolach oraz podstawówkach. Wynika to nie tylko z nieuwagi i nieroztropności dzieci. Wystarczy, że jedno z dzieci w grupie ma wszy (rodzice dziecka nie dbają o jego higienę oraz czystość w domu), a te już z łatwością, poprzez kontakt fizyczny, przenoszą się na inne dzieci. W przedszkolach czy żłobkach mogą się one znaleźć także przez zaniedbania personelu, tj. zbyt rzadkie wymienianie pościeli czy ręczników w łazienkach. Dzieci łatwo mogą złapać wszy także na różnego rodzaju kilkudniowych wycieczkach szkolnych, obozach, koloniach czy zielonych szkołach.

     Objawami wszawicy jest przede wszystkim świąd głowy, zaczerwienienie skóry na głowie, a także niewielkie, białe kuleczki przylepione u nasady włosów. Są to jajeczka wszy. Samych pasożytów możemy nie dostrzec, gdyż te mają zdolność dostosowywania się do koloru włosów. Jeżeli dojdzie do zakażenia wszami, należy udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie środki chemiczne do mycia głowy.

     Jednak można się wspomagać także domowymi sposobami. Przede wszystkim, jest to umycie głowy dużą ilością szamponu i nałożenie odżywki. Bez jej spłukiwania, należy wyczesać chorej osobie włosy, ściągając z grzebienia wszy. Zabieg ten należy powtarzać przez około dwa tygodnie co kilka dni. Dodatkowo, w aptece można zakupić środek owadobójczy taki jak Artemisol czy Delacet.

     Ponadto, obowiązkowe jest wypranie ubrań, ręczników, bielizny oraz pościeli w wysokiej temperaturze oraz wyprasowanie tych rzeczy przez wilgotną szmatkę – wszy giną w wysokiej temperaturze i wilgoci.

     Niestety, ze względu na łatwość zarażenia, kiedy nasze dziecko będzie miało wszy, cała rodzina będzie musiała przejść taką kurację, co może być dość uciążliwe.

     Na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rypinie psserypin.pl – można odnaleźć dodatkowe informacje na temat usuwania wszy oraz możliwości chronienia się przed nimi.