Wymioty u dzieci. Co oznaczają? Jak postępować?

     Wymioty u dzieci mogą być objawem choroby bądź innego zaburzenia organizmu. Dziecko nie panuje nad swoim ciałem, odczuwa pieczenie w przełyku i ból. Rodzic powinien w takiej sytuacji zachować spokój i podjąć odpowiednie działania.

Jak pomóc dziecku?

     Rodzic powinien przytrzymać maluchowi głowę i górną część ciała nad miską. Jedną ręką trzeba przytrzymać klatkę piersiową, zaś drugą położyć na czole. W ten sposób można opanować torsje oraz uspokoić dziecko. Powinno być pochylone, aby nie doszło do zachłyśnięcia. Może doprowadzić do wystąpienia zachłystowego zapalenia płuc. Kiedy dziecko skończy wymiotować, trzeba wytrzeć mu buzię ścierką zwilżoną w wodzie. Starsze dziecko powinno wypłukać usta dużą ilością czystej wody. W ten sposób można zmniejszyć stężenie kwasów żołądkowych jamie ustnej. Lepiej wstrzymać się od mycia zębów, ponieważ może sprowokować wystąpienie wymiotów.

Wymioty a odwodnienie

     Wymioty prowadzą do odwodnienia organizmu dziecka. Jednorazowe wymioty nie są groźne dla starszych dzieci, niemniej dla niemowląt owszem. Najbardziej niebezpieczne są torsje, którym towarzyszą takie niepokojące objawy, jak biegunka i gorączka. Zapobieganie odwodnieniu polega na dostarczaniu dziecku niewielkiej ilości płynów w regularnych odstępach. Nie należy podawać mleka modyfikowanego i jedzenia, ponieważ organizm potrzebuje sił do walki z zagrożeniem. Płyny powinny być podawane po 2-3 łyżeczki naraz co około 10 minut. Jeżeli poda się dziecku większą ilość płynu, może dojść do ponownych wymiotów. W ciągu pierwszych godzin od wystąpienia torsji, najlepiej podać dziecku do picia przegotowaną wodę.

Powrót do zdrowia

     Po ustabilizowaniu się stanu dziecka można podać mu herbatki z kopru włoskiego, rumianku lub mięty. Roztwór glukozy i soli pozwoli na szybkie uzupełnienie ubytków wody. Sposób przygotowania roztworu jest bardzo prosty. Wystarczy w jednym litrze wody rozpuścić łyżeczkę soli i cztery łyżki cukru. Innym sposobem jest sięgnięcie po elektrolity, np. Orsalit. Pierwsze posiłki powinny być lekkostrawne. Najlepiej podać dziecku kisiel, duszone jabłko, gotowane warzywa, albo biszkopty. Nie należy podawać tłustych i mięsnych posiłków przez pierwsze dni.

Wizyta u lekarza – kiedy jest konieczna?

     Jeżeli wymioty są spowodowane chorobą lokomocyjną, przejedzeniem, albo nieprzyjemnym zapachem, nie ma powodu do obaw. Wizyta u lekarza jest wskazana w sytuacjach, gdy wymioty się powtarzają i mogą mieć związek z zatruciem pokarmowym, infekcją wirusową, przegrzaniem lub stanem zapalnym organizmu, np. zapaleniem wyrostka robaczkowego. Do lekarza trzeba się zgłosić, jeśli wymiotuje noworodek lub niemowlę, ze względu na bardzo wysokie ryzyko odwodnienia. Jeżeli torsjom towarzyszy gorączka bądź biegunka, silne bóle głowy i brzucha, także należy skonsultować się z lekarzem. Pierwsze sygnały odwodnienia organizmu to złe samopoczucie, wysuszone wargi i silne pragnienie. Apatia, zapadnięte ciemiączko i oczy oraz wyostrzenie się rysów twarzy są symptomami wymagającymi szybkiej interwencji.