Zapalenie jajowodów i jajników. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Jajniki i jajowody określa się jako przydatki. Zapalenie przydatków to choroba objawiająca się stanem zapalnym w tej części dróg rodnych kobiety. Do zapalenie dochodzi najczęściej w wyniku inwazji bakterii, które do jajowodów dostają się poprzez macicę. Najczęstszą przyczyną tej choroby są najczęściej bakterie beztlenowe, takie jak na przykład pałeczka okrężnicy lub dwoinka rzeżączki. Zakażenie mogą powodować także paciorkowce, gronkowce oraz bakterie z rodzaju Chlamydia, które przenoszone są drogą płciową. W 90% przypadków do zakażenia dochodzi przez pochwę, szyjkę macicy i błonę śluzową macicy. Zdarza się to wtedy, kiedy ujście szyjki macicy jest rozwarte, a wydzielina i krew pomagają w dostaniu się bakterii do środka. Taka sytuacja ma miejsce na przykład podczas miesiączki, a także w czasie porodu. Inną sytuacją jest poród przedwczesny albo poronienie. Przyczyną mogą być również przebyte zabiegi ginekologiczne, takie jak łyżeczkowanie, usunięcie ciąży albo założona wkładka wewnątrzmaciczna. Istnieją również zakażenia, w których bakterie przemieszczają się do przydatków poprzez krew z innych ognisk zapalnych, na przykład z migdałków. Zapalenie przydatków występuje najczęściej u młodych kobiet, które są aktywne seksualnie. Szacuje się, że w ciągu roku 2% kobiet przez trzecią dekadą życia zachoruje na zapalenie jajników i jajowodów.

Objawy

     Głównym objawem jest nagły, silny i skurczowy ból brzucha i podbrzusza. Ponadto występuje także gorączka oraz duże osłabienie. Innym symptomem jest podrażnienie otrzewnej, co wywołuje ból przy ucisku powłok brzusznych. U chorej kobiety często pojawiają się także zaparcia oraz biegunka. Do częstych objawów należy również kolka jelitowa oraz przykre dolegliwości ze strony pęcherza moczowego. Ponadto występują także mdłości oraz upławy. Objawy są nieco inne, kiedy zapalenie przydatków przybierze przewlekłą formę. Gorączka zazwyczaj wtedy nie występuje, a i bolesność jest niewielka. Do typowych objawów należą bolesne miesiączki, zaburzenia miesiączkowania oraz dolegliwości podczas współżycia. Zapalenie przydatków może również powodować wiele groźnych powikłań. Do najczęstszych należą: ropienie jajnika i ropniaki jajowodu, niepłodność oraz zapalenie przymacicza.

Leczenie

     Leczenie w dużej mierze zależy od czasu, w którym choroba została wykryta. Wczesne rozpoznanie nie doprowadza zwykle do postaci przewlekłej choroby. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, których zadaniem jest zlikwidowanie stanu zapalnego o obrębie przydatków. Oprócz tego bardzo pomocne są leki z grupy NLPZ. Ułatwiają one wchłanianie antybiotyków, rozpuszczają zrosty oraz mają dodatkowo działanie przeciwbólowe. Oprócz tego wskazana jest lekkostrawna dieta obfitująca w płyny. Ponadto chorej zaleca się pozostanie w łóżku oraz wstrzemięźliwość od życia seksualnego na czas choroby.

Zapobieganie

Najważniejszą rzeczą w procesie zapobiegania chorobie, jest dbałość o higienę narządów rodnych. Nie wolno także dopuścić do nadmiernego wychłodzenia okolic miednicy, ponieważ sprzyja to zakażeniom.