Zapalenie tchawicy. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Zapalenie tchawicy zaliczyć można do niebezpiecznych schorzeń dotykających układ oddechowy. Przede wszystkim należy wymienić przyczyny choroby. Pierwszą z nich jest zakażenie drogą bakteryjną. Jest to jednocześnie jedna z najczęściej spotykanych przyczyn. Do owych niebezpiecznych bakterii należy gronkowiec złocisty, którego obecność w naszym układzie oddechowym stwierdza się dopiero po wykonaniu niezbędnych badań. Zwlekanie może oprowadzić o właśnie tego typu schorzenia, jakim jest zapalenie tchawicy. Istnieje także wiele innych przyczyn, które mają związek szczególnie z powikłaniami po źle wyleczonych infekcjach górnych dróg oddechowych. Na to najczęściej narażone są dzieci, szczególnie małe, w wieku od dwóch do dwunastu lat. Oczywiście dorośli także cierpią na zapalenie tchawicy, chociaż znacznie rzadziej. Istnieje pewna bardziej narażona grupa, którą są palacze.

Objawy

     Objawy zapalenia tchawicy są niejednoznaczne, gdyż mogą wskazywać szereg innych chorób związanych z drogami oddechowymi. Jak przy każdym zapaleniu, także w tym przypadku występuje podwyższona temperatura. Nie jest to wysoka gorączka, lecz niewinnie wyglądający, aczkolwiek długo utrzymujący się stan podgorączkowy. Chory charakteryzuje się złym samopoczuciem oraz ogólnym osłabieniem organizmu, które postępuje wraz pojawianiem się kolejnych objawów. Następnie pojawiają się pierwsze problemy z oddychaniem oraz duszności, które moją tendencję do nasilania się. Do tej rodziny objawów należy także ból w okolicy zamostkowej, który staje się silniejszy przy głębszym oddychaniu. Oddech także odróżnia się od zwykłego, gdyż w okresie choroby zauważyć można charakterystyczny świst przy oddychaniu. Następnym objawem jest kaszel, który początkowo jest suchy, w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej wilgotny. W ostateczności dochodzi do odkasływania ropnej wydzieliny, co jest charakterystyczne dla stanów zapalnych. Poza tym zauważyć można katar i ból gardła.

Leczenie

     Leczenie trwa zazwyczaj dosyć krótko, bowiem sama choroba także nie ma długiego przebiegu. Leczenie oczywiście farmakologiczne, zazwyczaj za pomocą antybiotyków. Szerokie zastosowanie znajdują także leki o działaniu przeciwzapalnym. Występuje także leczenie objawowe, do którego zaliczyć możemy zbijanie gorączki domowymi sposobami lub przy użyciu środków przeciwgorączkowych dostępnych w aptekach bez recepty. Na ból gardła stosuje się także lekarstwa do ssania. Ważne jest, by przyjmować środki, które rozrzedzą wydzielinę, której w prostszy sposób będzie można się pozbyć. Do tego celu zaleca się spożywanie dużej ilości płynów, które także nawilżają śluzówkę.

Zapobieganie

     Profilaktyka polega głównie na wykonywaniu badań wykluczających obecność gronkowca. Warto także dbać o zdrowie, zapobiegając infekcjom. W razie ich wystąpienia niezastąpione będzie ich skuteczne wyleczenie, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zapalenia tchawicy. Warto także wzmacniać odporność, szczególnie naszych pociech, a zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.