Zwyrodnienie stawów kręgosłupa. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Kręgosłup człowieka jest złożony z kręgów, w środku których znajdują się otwory, tworzące kanały między kręgami. Zadaniem kanału jest ochrona rdzenia kręgowego. Zadaniem rdzenia kręgowego jest stworzenie przewodnictwa bodźców nerwowych pomiędzy mózgiem i ciałem. W kręgach można zauważyć otwory, dzięki którym nerwy mogą przechodzić przez kanał kręgowy. Jeżeli kości lub stawy zostaną zniszczone wówczas dochodzi do zwyrodnienia stawów kręgosłupa. Mogą przyjąć stań zgrubienia kości, także utraty chrząstki stawowej. W wyniku tych procesów dochodzi do rozwoju narośli kostnych, a także zgrubienia kości. W sytuacji gdy choroba pogłębia się dochodzi do ucisku rdzenia kręgowego, a także nerwów co jest spowodowane niewłaściwym stanem kanału kręgowego oraz zmniejszeniem się otworu międzykręgowego. Wówczas może dojść do powikłań.

Objawy

     Na chorobę chorują bardzo często osoby w podeszłym wieku. Lekarz po badaniu określa, jaki jest stan choroby, jeżeli uzna, że poważny wówczas objawy są groźne, analogicznie choroba nierozwinięta daje mało groźne objawy chorobowe. Trzeba się zaniepokoić, gdy stwierdzi się uczucie sztywnienia kręgosłupa czy ból w jego obrębie. W poważniejszych przypadkach, wówczas gdy choroba dotyczy rdzenia kręgowego oraz nerwów wówczas można się spodziewać uczucia mrowienia oraz drętwienia dolnej części kręgosłupa, a ten stan najczęściej promieniuje na nogi oraz stopy. Panuje też uczucia ogólnego osłabienia organizmu. Obserwuje się bóle podczas choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, gdy chory spróbuje podnieść jakieś przedmioty czy długo leży lub siedzi. Takie obciążanie kręgosłupa dodatkowymi ruchami w postaci prostowania zmieniania jego położenia może zakończyć się uczuciem bólu. Aby lekarz mógł stwierdzić, że chory choruje na zwyrodnienie stawów kręgosłupa, w tym celu musi wykonać badania. Aby mieć pewność podaje się chorego badaniu RTG kręgosłupa czy wykonuje się rezonans magnetyczny, aby lekarz mógł określić precyzyjnie, gdzie kręgosłup został uszkodzony.

Leczenie

     Chorzy, cierpiący na schorzenie powinni skonsultować się w sprawie leczenia z lekarzem,ale przede wszystkim fizjoterapeutą. Niestety nie będzie on mógł cofnąć zmian, jakie zajdą w obrębie kręgosłupa, jednak podpowie jak należy ,, obchodzić’’ się z kręgosłupem, aby w pełni odzyskać sprawność ruchową. Ważne, aby nauczyć się wykonywać proste czynności, tak aby kręgosłup nie był obciążony, na przykład jeżeli chory zamierza podnieść przedmiot, musi to robić tak, aby nie obciążać kręgosłupa. Takie podejście zapewni zastopowanie rozwoju choroby, niezbędne jednak będzie uczęszczanie na zabiegi fizjoterapeutyczne. Chorzy powinni też codziennie wykonywać ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę, którego zadaniem jest zatrzymanie rozwijającej się choroby. Specjalny zestaw ćwiczeń można wykonywać też samodzielnie w domu, ważne, aby zachować cykliczność ćwiczeń. Fizjoterapeuci czasami zalecają jazdę na rowerze jako ćwiczenie wspomagające, jednak w zależności od stanu pacjenta oraz rozwoju choroby ćwiczenia muszą być dobrane indywidualnie.