Akwarium. Jakie wybrać? Czym się kieorwać przy zakupie?

     Najpowszechniejszym rodzajem i najczęściej kupowanym przez klientów akwarium jest akwarium klejone, składające się z grubego szkła połączonego specjalnym klejem silikonowym. Akwaria klejone występują w prostokątnym kształcie, chociaż pojawiają się również inne np. z bardziej wybrzuszoną szybą. Przejrzystość szyb sprawia, że znakomicie sprawdzają się jako akwaria ozdobne.

     Z kolei szklane szyby włożone w obramowanie metalowe lub ze sztucznego tworzywa budują akwarium ramowe. Konstrukcja sprawdza się w przypadku akwariów o sporych rozmiarach, ponieważ lepiej zabezpiecza je przed pękaniem. W tym przypadku odporność akwarium klejonego jest mniejsza. Pomimo to na rynku akwaria ramowe nie są szczególnie popularne.

     Gorszej jakości, raczej nie są polecane akwaria odlewane ze szkła. Niestety łatwo pojawiają się pęknięcia. Trudno też powiedzieć, że nadają się na akwaria ozdobne, w których można podziwiać podwodny mini-świat. Szyby nie są zbyt przejrzyste, ponieważ podczas odlewów powstają różne deformacje i załamania. Poza tym maksymalna pojemność nie powinna przekraczać 30 litrów. Z tego względu w takich akwariach na świat przychodzi potomstwo lub tymczasowo hoduje się małe rybki.

     W sklepach możemy również kupić akwaria z tworzywa sztucznego, ale ich przejrzystość nie jest rewelacyjna. Poza tym po jakimś czasie żółkną i brudzą się, szczególnie gdy mamy sporo glonów. Przy czyszczeniu łatwo je zarysować. Są dostępne w różnych kształtach.

     Ostatnim rodzajem są akwaria o kształcie kuli. Z reguły decydują się na nie osoby, które chcą hodować złote rybki. Kule mają jednak stosunkowo niewielkie rozmiary, co sprawia, że przestrzeń dla rybek jest ograniczona. Coraz częściej mówi się, że zaokrąglone ścianki niekorzystnie wpływają na wzrok rybek.

Czym się kierować przy zakupie?

     Ze względu na sporą ilość różnych akwariów decyzja zakupu nie jest łatwa. Analizując wszystkie po kolei, okaże się, że każde ma jakieś zalety i wady. Akwaria często służą za ozdoby w mieszkaniach, a nawet biurach. Dlatego wybierając je zwracamy często uwagę na estetykę, na ich kształt, które powinien komponować się z otoczeniem. Oczywiście mamy do tego prawo, ale równocześnie weźmy pod uwagę bezpieczeństwo stworzeń, które będą w nim żyły. Zastanówmy się, jakie rybki chcemy hodować i jak dużo ich będzie.