Amstaf, Amstaff (Staffordshire Terrier). Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Staffordshire Terriery są popularnie nazywane amstafami. Ich sierść jest bardzo krótka i gładko przylega do ciała. Występują w różnych odmianach kolorystycznych. Mogą być gładkie, różnobarwne i łaciate. Są to psy średniej wielkości o muskularnej rzeźbie, która wzbudza respekt. Specyficzną cechą jest szeroka klatka piersiowa. Pomimo to odznaczają się niebywałą zwinnością. Osiągają wzrost około 48 cm i wagę 20 kg. Krótkie uszy mogą być stojące lub lekko załamane. Są osadzone na średniej wielkości czaszce. Amstafy mają mocne, ale stosunkowo krótkie kończyny. Krótki, nisko osadzony ogon zwęża się ku końcowi.

Charakterystyka

     Amstafy bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Należą do żywiołowych psów o towarzyskiej naturze, ale trudno je opanować. Tylko psy, które są uczone posłuszeństwa od szczeniaka będą naprawdę słuchały swojego pana. Amstafy wyglądają groźnie i nieodpowiednio wychowywane stają się agresywne. Jest to jedna z ras, którą wykorzystuje się w walkach psów. Ludzie często celowo wzbudzają w tych psach agresję, co nie jest trudne ze względu na predyspozycje. Zdarza się, że są wychowywane na psy obronne. Zdecydowanie amstafy należą do ras, które mogą być niebezpieczne. Agresywne zachowania należy tłumić w zarodku. Tylko zdecydowane zachowanie właściciela może takie zachowania wyeliminować. Nie powinny być hodowane w domach, gdzie są dzieci, ponieważ mogą stwarzać zagrożenie. Psy po prostu rozpiera energia, dlatego potrzebują dużo ruchu. Muszą się porządnie wybiegać. Amstafy są inteligentne i odważne.

Hodowla

     Do zabiegów pielęgnacyjnych amstafa należy przyzwyczajać od szczenięcia. Psy tej rasy mają krótką sierść, która jednak się brudzi. Przyda się im od czasu do czasu szczotkowanie miękką szczoteczkę i przede wszystkim kąpiele. Uszy powinny być regularnie czyszczone. Choroby, na które mogą cierpieć amstafy to: atopowe zapalenie skóry, nosówka, dysplazja stawów biodrowych, przepuklina pępkowa, a także skręt żołądka. Wszelkie zmiany w zachowaniu zwierzęcia powinny wzbudzić niepokój.

Karmienie

     Gotowe karmy pozwalają na dostarczenie właściwej porcji witamin i mikroelementów. Do gryzienia podajemy kości wołowe. Kości z kurczaka lub wieprzowe są za kruche i kawałki mogłyby utknąć np. w przełyku. Nie wolno podawać surowego mięsa, tylko gotowane.