Beagle. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Beagle pochodzą z Wielkiej Brytanii. Należą do niewielkich psów gończych. Pomimo dość mocnej budowy ciała wyglądają szlachetnie. Nie można zarzucić im, że są ociężałe. Mocna głowa jest zgrabnie ukształtowana. Nie znajdziemy na niej fałd ani zmarszczek. Szeroki nos ma czarną barwę. Psy o jaśniejszej sierści mogą mieć też jaśniejsze nosy. Posiadają szerokie nozdrza. Rasa została wyposażona w mocne szczęki. Duże oczy o szerokim rozstawie przybierają barwę ciemnobrązową lub orzechową. Łagodne spojrzenie jest wyrazem miłego usposobienia. Uszy są osadzone nisko i długie. Na końcach są zaokrąglone. Opadają tuż przy policzkach, przy czym są cienkie. Lekko wygięta szyja jest na tyle długa, że pozwala na dużą swobodę ruchów podczas tropienia. Prosty grzbiet opiera się na mocnych łapach. Lędźwia są krótkie, ale proporcjonalne w stosunku do tułowia. Tułów kończy się wysoko osadzonym ogonem. Średniej długości ogon posiada mocną budowę. Ciało beagle’a porasta gęsta i krótka sierść, która chroni go zarówno, gdy świeci słońce, jak i pasa deszcz. Większość psów tej rasy ma trójkolorowe umaszczenie, ale występują też dwukolorowe.

Charakterystyka

     Psy nie zaliczają się do grupy psów agresywnych. Mają raczej ułożony, zrównoważony charakter. Jak przystało na psa myśliwskiego wykazują się dużą czujnością i nie można odmówić im inteligencji. Zwierzynę tropią po śladach, a najlepiej wychodzi im tropienie zajęcy. Odznaczają się znaczną ruchliwością. To wesołe i energiczne psy. Potrzebują odpowiedniej dawki ruchu. Wzbudzają powszechną sympatię. Nie należą do psów strachliwych. Są pewne siebie, ale pozbawione gwałtownych, niespodziewanych reakcji. Beagle lubią się bawić i dobrze znoszą towarzystwo dzieci.

Hodowla

     Pod względem zdrowotnym beaglom najczęściej dokuczają różne urazy. Należy uważać również na infekcje. Choroby dziedziczne nie są często spotykane. Najbardziej prawdopodobne są choroby oczu i dysplazja. Psom należy regularnie czyścić uszy. Od czasu do czasu trzeba wyczesać sierść. Zwisające uszy mogą powodować zbieranie się brudu i bakterii w ich okolicach, dlatego w tych miejscach psa trzeba często oglądać i pielęgnować. Beagle potrzebuje duże dawki ruchu. W przeciwnym razie szybko zyska nadwagę.

Karmienie

     Szczeniaki karmi się cztery razy dziennie. Od siedemnastego tygodnia życia trzy razy dziennie. Kiedy ukończą rok psa karmi się tak samo jak wszystkie dorosłe psy, czyli raz lub dwa razy dziennie. Karmienie powinno odbywać się o stałej porze. Podawanie kości z kurczaka jest niebezpieczne, ale kości wołowe lub wieprzowe są jak najbardziej wskazane. Z mięs powinno się wykluczyć drób i cielęcinę, a także wędliny. Dietę uzupełniamy o gotowany ryż i warzywa. Do jadłospisu dołączamy twarożki i sery. Miska z wodą musi być cały czas pełna.