Bulterier (bull terrier). Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Przeciętna wysokość ciała bulterierów wynosi pomiędzy 43 a 53 cm. Ważą od 19 do 34 kg. Psy tej rasy są bardzo mocno zbudowane, a przy tym mają wyraźne umięśnienie. Bulteriery charakteryzują się proporcjonalną budową ciała. Jajowaty kształt jest bardzo specyficzny i powoduje, że pyszczek jest wydłużony. Długa głowa jest jednocześnie masywna. Czaszka u samej góry tzn. na odcinku pomiędzy uszami ma płaską powierzchnię. Bardzo krótki włos dokładnie przylega do skóry. Patrząc się na psa ma się wrażenie, że pokrywa go sama skóra. Włos jest błyszczący, a kiedy głaszczemy psa czuć jego twardość. Tylko w zimie pojawia się miękki podszerstek. Bulteriery występują w różnym umaszczeniu. Mogą być całe białe, płowe, rude, czarne, pręgowane, a nawet tricolor. Tricolor zgodnie z nazwą oznacza, że umaszczenie może być trójkolorowe.

Charakterystyka

     Bulteriery wyglądają na groźne psy, jednak właściwie wychowywane całkiem dobrze znoszą towarzystwo dzieci. Należą do grupy psów obronnych, ale nadpobudliwość nie należy do cech tej rasy. Psy wykazują się bystrością, ale bywają też bardzo uparte, dlatego konieczne jest kontrolowanie ich zachowania i odpowiednia tresura. Odznaczają się żywym temperamentem. Wprowadzenie bulteriera do domu, gdzie są inne zwierzęta wymaga wcześniejszego oswojenia go z nimi, ale generalnie pies nie toleruje obecności innych psów oraz innych zwierząt. Jeśli posiadamy już jakieś, lepiej zdecydować się na psa innej rasy. Dzieci powinny bawić się z tymi psami wyłącznie pod okiem rodziców. Wobec swoich opiekunów zachowują się w niezwykle przyjacielski sposób. Gdy okaże się im dużo zainteresowania i uczucia, potrafią być naprawdę wspaniałymi psami pomimo swojej postury i groźnego wyglądu. Mają tendencję do dominacji, którą można jednak wyeliminować poprzez odpowiednie wychowywanie od szczeniaka. Podczas tresury należy być stanowczym. W przeciwnym razie pies będzie robił to, na co on będzie miał ochotę. Potrzebują dużej dawki ruchu.

Hodowla

     Do zachowania dobrego zdrowia bulterierom potrzebna jest duża ilość ruchu. Opiekun powinien być doświadczonym hodowcą, ponieważ pies wymaga dyscypliny. Bulteriery preferują bardziej intensywny ruch, który nie trwa bardzo długo niż np. spokojne, ale długie spacery. Pies musi spożytkować swoją energię. Krótka sierść nie sprawia problemu w pielęgnacji. Psa trzeba po prostu kąpać, gdy jest brudny. Z chorób dziedzicznych psy najczęściej dotyka głuchota.

Karmienie

     W diecie każdego psa, niezależnie od rasy, powinna znaleźć się sucha karma. Dostarcza wszystkich niezbędnych substancji odżywczych koniecznych dla zachowania zdrowia psa. Są one dobrane w odpowiednich proporcjach. Należy sięgać po karmę wysokiej jakości, ponieważ substancje odżywcze w niej zawarte są bogatsze i lepiej przyswajalne. Bulteriery mają tendencję do zapadania na alergie pokarmowe, a wtedy trzeba kupować specjalny pokarm. Należy to zrobić po konsultacji z weterynarzem. Oprócz tego podajemy surowe kości, ale nie drobiowe, bo są kruche i pies może się nimi zadławić. Również surowe warzywa, mięso i podroby będą dobrym urozmaiceniem diety.