Golden retriever. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Najczęściej spotykane są golden retrievery o umaszczeniu jasnozłotym lub kremowym. W Stanach wyhodowano także odmiany o barwie złotej i czekoladowej. Goldeny mają prostą lub pofalowaną sierść.

Charakterystyka

     Golden retrievery to psy zrównoważone. Lubią ludzi i dzieci, ale lepiej nie zostawiać ich z małymi dziećmi, które będą psa ciągły np. za ogon. Wówczas jego reakcja może być różna. Golden retriever jest inteligentnym psem, który łatwo się uczy. Chętnie współpracuje. Z powodu swojej przyjacielskości nie nadaje się na stróża domu, ponieważ z entuzjazmem powita włamywacza jako nową osobę do zabawy. Psy tej rasy bardzo lubią towarzystwo ludzi. Nie należy trzymać ich w osamotnieniu np. przy domu na łańcuchu. Można je trenować. Z przyjemnością aportują. Pomagają w rehabilitacji i życiu codziennym osób niepełnosprawnych. Noszą zakupy, a odpowiednio wytresowane przyniosą także słuchawkę telefonu. Golden retrievery są psami myśliwskimi. Świetnie czują się w wodzie. Lubią wszelkie tereny bagienne i podmokłe. Potrzebują długich spacerów, ale wylegiwanie się na kanapie też nie jest im obce. Są to ciche psy, które mało szczekają. Dobrze znoszą towarzystwo innych zwierząt w domu.

Hodowla

     Golden retrievery należy wychowywać kierując się bardziej zasadą marchewki niż kija. Nie należy bić żadnych psów, ale ta rasa jest szczególnie wrażliwa na takie zabiegi i łatwo złamać psychikę psa, który staje się najczęściej lękliwy. Goldeny należy wynagradzać za poprawnie wykonane polecenia. To umacnia ich pozytywne reakcje. Należy je regularnie czesać. Szczególnie w trakcie linienia, które następuje dwa razy w roku. Psom jest potrzebny codziennie dwugodzinny spacer. Potrzebują dużej dawki ruchu. Należy kontrolować oczy i uszy, w które łatwo wdają się infekcje. Na łapkach goldena zalega zwykle sporo brudu. Usuwamy go myjąc w chłodnej wodzie.

Karmienie

     Golden retriverom apetyt dopisuje nieustannie. W jadłospisie psów znajduje się wysokobiałkowa karma puszkowa. Dodaje się do niej suche płatki. Również bardzo dobra jest sucha karma, która zawiera duże ilości substancji niezbędnych dla zachowania zdrowia psa. Co jakiś czas należy zmieniać karmę. Goldeny można karmić specjalnymi ciasteczkami dla psów, ale należy uważać na podawaną ilość, ponieważ są kaloryczne. Nie dajemy resztek ze stołu. Natomiast w diecie powinno znaleźć się mięso. Może to być kurczak gotowany z ryżem albo gotowane podroby. Dodatkowo podajemy też biały serek albo kwaśne mleko z bułką.