Koń Clydesdale. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Wysokość w kłębie jest dość zróżnicowana. Waha się od 160 do 170 cm, a nawet więcej. U ogierów wysokość może dochodzić do 180 cm. Z przodu wyraźnie zaznacza się szeroka, wypukła pierś. Skośne łopatki są przystosowane do ciągnięcia. Dzięki nim koń ma większą siłę. Specyficzną cechą jest fakt, że kłąb jest położony wyżej niż zad. Tylne kończyny wyglądają nieco inaczej niż u wielu ras. W przypadku ras sportowych, przeznaczonych do wyścigów bezsprzeczną wadą byłoby ustawienie stawów skokowych blisko siebie. W przypadku Clydesdale jest to rzeczą naturalną. Po prostu taką mają budowę. W ogóle są to bardzo duże konie, a i ich waga jest słuszna, bo wynosi około 1 tony. Stosunkowo krótki grzbiet przechodzi w umięśniony zad. Ogon jest osadzony wysoko. Duże i okrągłe kopyta są wręcz niezbędne przy sile, jaką dysponuje koń. Na długich nogach uwagę skupiają białe i jedwabiste szczotki, które są jednym z ważniejszych elementów decydujących o pięknie tej rasy. Najczęściej można spotkać konie o barwie gniadej. Trochę rzadziej występują kare, dereszowate i kasztanowate.

Charakterystyka

     Pomimo olbrzymich rozmiarów jak na konia, Clydesdale zaliczają się do koni łatwych w obejściu. Wobec ludzi są przyjazne. Wspaniała prezencja powoduje, że zaprzęga się je często do eleganckich powozów.

Hodowla

     Rasa Clydesdale ma swoje korzenie w Szkocji. Zostały wyhodowane jako konie zaprzęgowe i taka jest ich główna rola. Obecnie można spotkać hodowle także w innych częściach świata, ale najwięcej w Wielkiej Brytanii, a także w USA. Co ciekawe marka Budweiser prowadzi specjalne hodowle tej rasy w USA i konie można zobaczyć w reklamach promocyjnych.

Karmienie

     Pod względem żywienia rasa nie jest specjalnie wymagająca. Jak wszystkie konie potrzebuje paszy objętościowej, czyli siana i słomy. Do tego dołączyć należy zboża takie jak owies, pszenica i kukurydza. Doskonałym dodatkiem w codziennej diecie są marchewki, jabłka, a także buraki. Można podawać też granulaty, które zapewnią właściwy poziom witamin i minerałów, aby koń był zdrowy i pięknie się prezentował. Nie jest wskazane podawanie jednej sporej porcji pokarmu raz dziennie. Ze względu na niewielkie żołądki koni należy je dzielić na mniejsze porcje. Obowiązkowo konie muszą mieć pod dostatkiem świeżej wody.