Koń Perszeron. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Perszerony wyglądają po prostu ujmująco. Są uroczymi końmi o przeciętnej wysokości w kłębie 160 – 170 cm. Ogiery mogą osiągać jeszcze większe rozmiary. W oczy rzuca się krępa i silna budowa ciała. Masywna jest nawet szyja i średniej wielkości głowa. Tak samo masywnie prezentują się kończyny. Profil głowy jest prosty, z szerokim czołem i szeroko rozwartymi chrapami. W dużych oczach maluje się poczciwe spojrzenie. Uszy są długie, ale dość wąskie. Szyja, chociaż masywna to jednak pozostaje długa i ładnie zarysowana. Grzbiet jest dobrze zaznaczony, ale krótki. Perszerony mają głęboką i szeroką klatkę piersiową, a zad mocny. Ponadto konie są wyposażone w skośne łopatki, szerokie stawy, muskularne kończyny i kopyta z twardym rogiem. Pomimo całej ciężkości ciała sylwetka pozostaje elegancka. Upiększającym elementem jest wysoko osadzony ogon i grzywa, które są gęste, a do tego faliste. Dodatkiem są też niezbyt duże szczotki pęcinowe. Najbardziej pożądanym umaszczeniem jest siwe, ale maść może być również kara, gniada, kasztanowata oraz dereszowata.

Charakterystyka

     Perszerony są końmi zimnokrwistymi. Zimnokrwiste konie są końmi o ciężkiej budowie i najczęściej wykorzystuje się je w zaprzęgach lub w pracy na roli. Perszerony są jedną z lepszych ras zimnokrwistych, ponieważ łatwo oswajają się z innym klimatem. Ze względu na korzystne cechy krzyżuje się je z innymi rasami, aby je wzmocnić. Mogą być wykorzystywane do krzyżówek, z których rodzą się wspaniałe konie sportowe. Perszerony zaskakują swoim temperamentem typowym bardziej dla koni gorącokrwistych. Jednocześnie nie sprawiają większych problemów. Są uosobieniem łagodności i posłuszeństwa. Temperament przejawia się w skłonności do ruchu. Zdecydowanie są to konie lubiące aktywność, dlatego praca przychodzi im w sposób naturalny. Szybko się uczą. Bez wątpienia jest to rasa inteligentna. Perszerony są końmi pociągowymi, a ze względu na doskonałą prezencję uczestniczą w różnego typu paradach.

Hodowla

     Gorący temperament perszeronów przestaje dziwić po przyglądnięciu się ich korzeniom. Rasa powstała w efekcie łączenia koni typu coby z rasami orientalnymi, czyli gorącokrwistymi, które odznaczają się właśnie ognistym temperamentem. Stąd też bierze się elegancka postawa i chód tych koni. Rasa została wyhodowana we Francji. Konie są popularne w wielu rejonach świata: USA, Kanadzie, Argentynie, Afryce Południowej i Wielkiej Brytanii.

Karmienie

     Mniejsze porcje, ale podawane w odstępach czasowych bardziej służą koniom niż jeden duży posiłek dziennie. Koniom należy podawać pasze objętościowe, czyli siano i świeżą słomę. W mniejszej ilości należy podawać też zboża takie jak owies, jęczmień i kukurydzę. Zwierzęta lubią też suchy chleb, który wspomaga trawienie. Smaczna i zdrowa jest marchewka, a ponadto buraki, ziemniaki i jabłka. Warto też podawać lizawkę z soli. Oczywiście nie można zapominać o dostępie do wody.