Koń Polski Koń Zimnokrwisty. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Polskie konie zimnokrwiste są średnich lub małych rozmiarów. Właściwie dzieli się je na kilka odmian o lokalnym pochodzeniu. Konie sztumskie są najcięższe spośród przedstawicieli rasy. Konie sokólskie cechuje siła. W wyglądzie odznacza się jasna grzywa i ogon na kasztanowej maści. Z reguły kasztanowe są również konie łowicko-sochaczewskie. Do ich hodowli wykorzystano ogiery ardeńskie i belgijskie. Dużą masą ciała odznaczają się również konie lidzbarsko-warmińskie.

Charakterystyka

     Ta zimnokrwista rasa służy jako koń roboczy. Jak wiadomo konie nie są już tak potrzebne jak były kiedyś, więc polskie konie sprzedaje się również za granicę na rzeź. Konie cechują się zrównoważonym charakterem. Są łagodne i opanowane, co sprawia, że praca z nimi nie nastręcza trudności.

Hodowla

     Polskie konie zimnokrwiste mają swoich przodków w niewielkich koniach roboczych hodowanych w XIX w.. Zostały skrzyżowane z innymi końmi zimnokrwistymi z terenów Belgii, Niemiec i Francji. Pierwsza wzmianka o rasie pochodzi z drugiej połowy XX w..

Karmienie

     W karmieniu istotna jest właściwa ilość dobrze dobranego pokarmu. Niedożywienie i przekarmienie są dla konia tak samo szkodliwe. Konieczne jest podawanie paszy treściwej, na którą składa się owies, jęczmień i kukurydza. Więcej jednak powinno być paszy objętościowej, czyli siana i słomy. Nigdy nie można podawać pokarmu spleśniałego, dlatego istotne jest, w jakich warunkach przechowuje się pożywienie. Konie, które mają możliwość przebywania na pastwisku same zadbają o to, aby dostarczyć sobie właściwej ilości zielonki, która zawiera cenne składniki odżywcze. Marchew, jabłka lub buraki powinny być tylko niezbyt częstym dodatkiem. Za duża ilość działa w sposób niekorzystny. Konie uwielbiają cukier i raz na jakiś czas można im podać kostkę lub dwie, ale raczej w wyjątkowych przypadkach, ponieważ szkodzi ich zębom. Każdy koń powinien mieć swobodny dostęp do wody. Woda ułatwia mu też trawienie suchego pokarmu.