Koń Quarter Horse. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Konie rasy Quarter Horse cechuje dość atletyczne umięśnienie. Mała i kształtna głowa o prostym profilu zdecydowanie ma szlachetny wygląd. Prosta szyja jest nisko osadzona. Grzywa rzadka. Na silnym ciele maluje się szeroka klatka piersiowa, a do tego rozbudowany zad. Kłąb nie jest bardzo mocno zarysowany, ale wciąż wydatny. Wysokość w kłębie wynosi 148 – 155 cm. Nisko osadzony ogon, tak samo jak grzywa, jest rzadki. Mocne kończyny są zakończone małymi kopytami. Kopyta nie mają szczotek. Umaszczenie występuje we wszystkich podstawowych kolorach. Najczęściej konie są kasztanowate, gniade, kare, a niekiedy siwe. Popularne jest również umaszczenie palomino (izabelowate).

Charakterystyka

     Rasa powstała na potrzeby wyścigów sprinterskich. Budowa ciała jest faktycznie przystosowana do biegu na krótkich dystansach. Szybki galop wywołuje imponujące wrażenie. Konie są wykorzystywane w jeździectwie sportowym, przede wszystkim w wyścigach, ale jest to również koń nadający się na rodzinne przejażdżki. Odznaczają się wytrzymałością i bardzo dobrą zwrotnością. Łatwo się uczą, więc są podatne na szkolenie.

Hodowla

     Rasa stanowi połącznie krwi koni przybyłych z Anglii z krwią koni hiszpańskich. Quarter Horse podbiły Amerykę. Najwięcej koni tej rasy hoduje się właśnie w USA, ale konie zdobywają popularność na całym świecie i są bardzo liczną rasą. W USA można je zobaczyć podczas pokazów typu western, czyli np. związanych z rodeo. W Polsce Quarter Horse zdobywa dopiero popularność.

Karmienie

     Jadłospis koni powinien być urozmaicony, a przy tym porcje podzielone i podawane o regularnych porach. Quarter Horse to rasa, którą cechuje silny układ mięśniowy. Równocześnie konie mają wolny metabolizm, chociaż ich organizm znakomicie gospodaruje energię pochodzącą z pożywienia. Z tego względu ważne jest, aby zwierzęta otrzymywały pokarm o dużej zawartości różnych witamin i składników mineralnych. Znacznie lepiej służą im mieszanki paszy niż np. sam owies. Powinny dodatkowo dostawać granulaty. Pokarm należy dobierać odpowiednio do stanu zdrowia i kondycji konia. Uzupełnieniem diety właściwie każdej rasy powinny być warzywa i owoce. Oprócz tego oczywiście ważne są pasze objętościowe takie jak siano i słoma. Koń musi mieć pod dostatkiem wody o każdej porze dnia i nocy.