Koń Shire. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Zimnokrwista rasa Shire zalicza się do ras koni o największych gabarytach. Konie są masywne i ciężkie. Imponują swoją wielkością. Nie są przy tym niezgrabne. Prezentują się szlachetnie ze względu na harmonijną budowę ciała. Uwagę od razu przykuwają gęste szczotki przy kopytach. Barwa szczotek jest zazwyczaj biała. W związku z tym konie muszą być porządnie czyszczone w tych okolicach. Przeciętna wysokość w kłębie wynosi 170 – 180 cm. Również waga jest słuszna, bo wynosi średnio 1200 kg. Silne umięśnienie powoduje, że również obwód klatki piersiowej jest naprawdę duży. Na średniej wielkości głowie maluje się szerokie czoło i duże oczy. Uszy są małe, a koń często nimi rusza. Długa szyja ma ładne wygięcie. Silny grzbiet przechodzi w mocny zad, z którego wyrasta gęsty, ale niezbyt długi ogon. Na dużych i twardych kopytach opierają się kończyny średniej długości, ale dobrze umięśnione. Najpopularniejsze umaszczenie to skarogniade i gniade. Najbardziej pożądaną barwą u tej rasy jest jednak barwa kara.

Charakterystyka

     W Wielkiej Brytanii konie tej rasy są wykorzystywane jako konie wierzchowe lub pociągowe. Idealna prezencja powoduje, że często pojawiają się również w różnych pokazach. W przeszłości służyły angielskiemu rycerstwu. Potężnie wyglądające Shire zachwycają wyjątkowym ułożeniem. W stosunku do człowieka mają przyjazne nastawienie. Są spokojne i wykazują się dużą cierpliwością i uległością.

Hodowla

     Pierwsze hodowle Shire zostały założone w Wielkiej Brytanii. Rycerzom potrzebne były konie, których sam wygląd wywoływałby popłoch w szeregach nieprzyjaciela. Anglia będąca w epoce średniowiecza rycerską potęgą krzyżowała konie aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

Karmienie

     Masa ciała, wzrost i wykonywana praca decydują o tym, ile i jaki pokarm koń powinien dostawać. Podstawę stanowią pasze suche, czyli tzw. objętościowe takie jak siano albo słoma. Pokarm powinien być podawany o stałych porach, kilka razy w ciągu dnia. Duża ilość pożywienia podana całościowo może spowodować ostrą kolkę. Konie w stosunku do swoich rozmiarów mają małe żołądki, dlatego potrzebują małych porcji, aby wszystko dokładnie strawić. Na paszę treściwą składają się zboża takie jak owies, jęczmień i kukurydza. Żyto jest twarde i gorzej trawione, więc może powodować kolki. Konie lubią suchy chleb, który dobrze wpływa na ich trawienie. Dodatkiem powinna być marchewka, jabłko lub buraki. Nie podaje się ich jednak w dużych ilościach. Przydatne są lizawki z soli. Ponadto koń musi mieć nieograniczony dostęp do wody.