Kot Sfinks. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Sfinks znany również jako kot kanadyjski bezwłosy, pochodzi od kanadyjskiego kota domowego. W 1962 roku wskutek samoistnej mutacji jednemu z nich urodziły się dwa bezwłose młode kocięta. Sfinks to bardzo płodna rasa. Niemniej jednak hodowcy muszą wiele poświęcić, aby wychować potomstwo.

Charakterystyka

     Do charakterystycznych cech sfinksa należy bardzo krótkie owłosienie na nosku, uszach, ogonie, a u samców tej rasy – także na jądrach. Sfinks posiada duże i odstające uszy. Oczy kształtem przypominają owal charakterystyczny dla cytryny. Są rozmieszczone skośnie do góry, w stronę uszu. Głowa sfinksa jest smukła, zaś nos i kości policzkowe bardzo wyraźnie zarysowane. Ciało sfinksa jest dobrze zbudowane. Klatka piersiowa jest szersza. Charakterystyczną cechą sfinksa są także długie łapy i ogon. Bezwłosa skóra przypomina w dotyku zamsz. Silnie uwydatniony brzuch sprawia wrażenie, jakby nieustannie był pełen. Sfinks posiada bardzo mocną budowę kości. Kończyny są proporcjonalne do reszty ciała. Skóra sfinksa jest ciepła w dotyku. W okolicach barków, stawów tylnych kończyn, a także na szyi i na głowie, jest ona pofałdowana. Warto zaznaczyć, że im bardziej pofałdowana skóra, tym sfinks jest bardziej ceniony.

Hodowla

     Jeśli chodzi o hodowle sfinksa, to wychowaniu młodych hodowca musi poświęcić wiele czasu. Pielęgnacja kotów jest wyjątkowo ważna. Do podstawowych zabiegów należy skracanie pazurów raz w tygodniu. Jeśli konieczna jest kąpiel, należy zastosować specjalny preparat. Nie powinno się stosować w żadnym wypadku kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Poza tym kąpiel musi być letnia. Woda w temperaturze właściwej kąpieli dla człowieka spowoduje poparzenia.

Karmienie

     Kot powinien mieć stale dostęp do świeżej wody. Należy ją wymieniać raz na dobę i przy okazji – wyczyścić miseczkę. Równie istotna jest karma i jej jakość. Zaleca się wybierać jedynie karmy pełnowartościowe, które są dostosowane do wieku i etapu rozwoju zwierzęcia. Jeżeli podstawa diety – czyli wspomniana karma – jest dobrej jakości produktem, to kot będzie w świetnej formie. Niekonieczne będzie wówczas podawanie dodatkowych suplementów.