Kuc szetlandzki. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Malutki konik o bujnym owłosieniu wzbudza sympatię na całym świecie. Gęsta sierść oraz grzywa i ogon stanowią o uroku zwierzęcia. Kuce w kłębie osiągają wysokość pomiędzy 87 a 107 cm. Mocna budowa ciała jest dla nich typowa. Tak samo jak głęboka klatka piersiowa. Szyja jest masywna i krótka. Posiadają dość masywną, prosto wyprofilowaną głowę z szerokim czołem. Grzbiet jest tak samo krótki, jak i lędźwie. Silne kończyny są wyposażone w szczotki pęcinowe. Kuce mogą mieć bardzo zróżnicowane umaszczenie. Bardzo często są kare, ale również gniade, kasztanowate lub srokate.

Charakterystyka

     Początkowo kuce pracowały w angielskich kopalniach, ale obecnie służą przede wszystkim dzieciom do jazdy wierzchem lub ewentualnie są zaprzęgane do małych bryczek. Przodkowie kuców byli przyzwyczajeni do ekstremalnie trudnych warunków klimatycznych, co przekłada się na wytrzymałość obecnej rasy. Kuce szetlandzkie są długowieczne. Należą do zwierząt o bardzo łagodnym usposobieniu, ale bywają nieco uparte. Posiadają za to niemal anielską cierpliwość. Dają się łatwo prowadzić.

Hodowla

     Korzeni kuców szetlandzkich należy szukać na Wyspach Szetlandzkich położonych na Oceanie Atlantyckim. Trudno określić czas wykształcenia się rasy, ale istnieje od prastarych czasów. Pozostała praktycznie niezmodyfikowana. Prawdopodobnie warunki życia zadecydowały o skarłowaceniu rasy. Pierwsze oficjalne hodowle z wpisem do księgi stadnej powstały z końcem XIX w.. Hodowlę kuców rozpoczęto najpierw w Wielkiej Brytanii, a obecnie są zlokalizowane w różnych miejscach świata. W Polsce także istnieje stadnina kuców szetlandzkich w miejscowości Imnie, nieopodal Golczewa w województwie zachodniopomorskim.

Karmienie

     Pod względem karmienia nie są wymagające. Siano i owies to podstawa ich żywienia. Ilość zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli koń mniej pracuje, powinien dostawać mniej pożywienia. Chodzi o to, aby go nie przekarmić, ale też nie zagłodzić. Konieczny jest stały dostęp do świeżej wody. Może też jeść sobie trawę na pastwisku. Konie, które pracują powinny być dobrze odżywione, więc przyda się od czasu do czasu jabłko, marchewka lub buraki. Kucyka najlepiej karmić trzy razy dziennie o stałych porach.