Maltańczyk, pies. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     Maltańczyki wyglądają bardzo efektownie. W oczy rzuca się ich piękna biała szata. Psy zostały obdarzone długim włosem. Jednak włosy niemal nie wypadają, więc nie trzeba się martwić, że w okresie linienia będzie dużo sprzątania. W przeciwieństwie do innych ras maltańczyki nie przechodzą okresu linienia. Po prostu martwe włosy są usuwane podczas czesania lub same wypadają. Psy nie posiadają sierści, lecz włos, co powoduje, że są bezpieczne dla alergików. Maltańczyki są niewielkimi psami, które rozczulają ze względu na to, że wyglądają jak puszyste białe kulki. Posiadają głowę średniej wielkości, w stosunku, do której nos jest dość duży. Jego czarny kolor odznacza się na białym tle. Nozdrza są szeroko rozwarte. Również oczy mają ciemną barwę. Są troszkę wypukłe, ale raczej płytko osadzone. Trójkątne uszy opadają w dół przylegając płasko do głowy. Długość uszu u przeciętnego maltańczyka wynosi około 8 cm. Włos na głowie jest gęsty i długi, więc przykrywa uszy. Wyciągnięta szyja sprawia, że pies nosi głowę wysoko. Kończyny silne, ale słabo umięśnione. Maltańczyki posiadają okrągłe łapki. Ich opuszki oraz pazury mają ciemną barwę. Spomiędzy palów wyrasta długi i gęsty włos. Ogon jest u nasady gruby i zwęża się ku końcowi. Ogon także jest bogato owłosiony i zagięty w kierunku tułowia lub bardziej na bok. Psy osiągają wzrost od 21 do 25 cm, a suki od 20 do 23 cm. Ciężar ciała wynosi około 3-4 kg.

Charakterystyka

     Maltańczyki należą do kategorii psów do towarzystwa. Uwielbiają skupiać na sobie uwagę. Psy tej rasy są niezwykle przymilne. Są szczęśliwe, gdy się je głaszcze i przytula. Ulubioną pieszczotą jest drapanie po brzuszku. Maltańczyki czerpią przyjemność z przebywania w domu, który stanowi ich azyl. Tutaj czują się beztroskie i szczęśliwe. Chętnie zajmują fotele i kanapę, a jeszcze chętniej wdrapują się na kolana właściciela. Lubią obserwować otoczenie, dlatego jeśli posiadamy balkon możemy spodziewać się, że będą na nim częstymi gośćmi. Psy są wesołe, ale nie rozpiera je nadmiar energii. Podczas spaceru będą raczej elegancko chodzić niż biegać bez opamiętania. Jednak lubi zabawę, więc trzeba mu urozmaicać zajęcia. Nie boją się dużych psów, dlatego trzeba zwracać uwagę, do jakich psów podchodzą. W mieszkaniu tolerują nawet koty. Maltańczyki są inteligentne i szybko się uczą. Ponadto cechuje je posłuszeństwo. Odpowiednio wychowywane stają się bardzo ułożone. Tolerują obce osoby, mogą się bawić z dziećmi, ale raczej już z tymi, które wiedzą, że psa nie można ciągnąć za ogon lub inne części ciała.

Hodowla

     Długie włosy maltańczyka wymagają codziennego czesania. W przeciwnym razie szybko robią się kołtuny. Szczególną uwagę podczas czesania trzeba zwrócić na okolice łapek i uszu, ponieważ w tych miejscach nierozczesane włosy zlepiają się w kulki, z którymi potem bardzo trudno sobie poradzić. Na dodatek na białej okrywie są bardzo widoczne. Przeciętnie raz na dwa lub trzy tygodnie maltańczyki trzeba kąpać. Nie powinno się robić tego częściej. Do kąpieli i innych zabiegów stosujemy kosmetyki dla psów długowłosych. Również grzebienie i szczotki muszą być przeznaczone dla psów długowłosych.

Karmienie

     W jadłospisie maltańczyków powinno znaleźć się surowe, chude mięso. Może to być wołowina albo wieprzowina, którą drobno kroimy w kostkę. Mięso może być również mielone. Mieszamy je z dobrze ugotowanym ryżem. Należy pamiętać też o odpowiedniej porcji warzyw np. w postaci gotowanej marchewki lub zielonych szparagów. Do diety włącza się jeszcze owoce. Dieta każdego psa powinna być wzbogacona o suchą karmę zawierającą niezbędną ilość substancji odżywczych.