Opieka nad psem. Jak się zajmować, opiekować psem?

Udostępnij na:

     Pies to nie zabawka, choć jest zwierzęciem, jak każdy człowiek ma uczucia, czuje. Pragnie być kochanym, tego więc wymaga od swojego pana. Często zarówno małe dzieci, jak i dorośli bardzo pragną mieć psa, wydaje im się, że opieka nad nim jest taka prosta, że każdy sobie z nią poradzi.

Ale czy tak jest naprawdę?

     Czy posiadanie psa jest łatwą sprawą. Oczywiście że nie! Pies wymaga codziennej opieki, zasługuje na to by żyć, w jak najlepszych warunkach. Kupując psa, warto od razu zakupić dobrą karmę, kojec do spania, smycz i obrożę. Do tego podstawę stanowi odpowiedzialność, którą z chwilą nabycia psa, trzeba sobie bezwzględnie wczepić. Jak więc należy odpowiednio opiekować się psem, by czuł się dobrze, by niczego mu nie brakowało i by był naprawdę szczęśliwy?

     Podstawę w opiece stanowi prawidłowe odżywianie. Tak jak człowiek potrzebuje prawidłowych wartości odżywczych, tak zwierzę musi je dostać by prawidłowo funkcjonować. To właśnie przez źle zbilansowaną dietę, psy stają się agresywne, nie mają siły na aktywność fizyczną, chorują. Psy musza mieć karmę, w której zawarte są wszystkie witaminy minerały. Dobra kość na zdrowe zęby to też podstawa, o którą każdy opiekun musi zadbać.

     Kolejną ważną sprawą w opiece nad zwierzęciem jest codzienne wyprowadzanie. Ruch dla psa jest bardzo ważny, pobudza pracę mięśni i prawidłowe działanie narządów wewnętrznych. Podczas spaceru, pies wykonuje swoje potrzeby fizjologiczne, przez co uczy się co może robić na powietrzu, a czego nie może robić w domu.

     W opiece nad psem, podstawę stanowią także, obowiązkowe, regularne wizyty u weterynarza, odpowiednie szczepionki i badania.

     Oprócz tego pies musi mieć zapewnioną odpowiednią pielęgnację, musi być kąpany, czesany, w razie obecności pcheł, musi zostać zastosowany odpowiedni środek na pchły.

     Opieka nad psem wcale nie należy do prostych, tak jak z dzieckiem, pies również wymaga pielęgnacji, podania odpowiedniego jedzenia, zainteresowania się. Pies również wymaga, by go kochać i troszczyć się o niego. Wielu ludzi daje także swoje psy w opiekę dobrego trenera, który ma nauczyć psa odpowiedniego zachowania, w razie konieczności stosownego obcowania z dziećmi. Ma pomóc psu w prawidłowym funkcjonowaniu wśród wielu osób.

     Opieka nad psem to również zapewnienie mu odpowiedniej opieki, podczas wyjazdu właściciela. Nie można psa zostawiać samego w domu, nawet na jeden dzień. Warto jest oddać go w dobre ręce, jeśli tego wymaga sytuacja.

     Pies to naprawdę bardzo duży obowiązek. Wielu ludzi ma odpowiednie predyspozycje do tego by posiadać czworonoga, ma też dobre warunki, w których pies mógłby prawidłowo i dobrze funkcjonować.Prawdą jest, że jest również wielu ludzi bardzo kochających zwierzęta, ale ze względu czy to na warunki mieszkaniowe, czy na rodzaj wykonywanej pracy, nie mogą sobie pozwolić na psa. Warto więc takim osobom zapisać się do różnego rodzaju wolontariatów i pomagać psom, mieszkającym w schroniskach. One bardzo potrzebują pomocy i ogromnych pokładów miłości i zrozumienia.