Papuga falista. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

Udostępnij na:

     Papuga falista jest gatunkiem małego ptaka należącego do rodziny papugowatych. Zamieszkuje przede wszystkim południowe regiony Australii. Papużka falista bytuje w dużych stadach. Ptak prowadzi wędrowny tryb życia. Papugi faliste sa hodowane w Europie od 1840 roku, jako ptaki ozdobne. Przez lata hodowli udało się wyselekcjonować mnóstwo barwnych odmian papużki falistej.

Charakterystyka

     W naturze papużki faliste posiadają zazwyczaj upierzenie o barwie zielonej. Spodnia część ciała jest ubarwiona na zielono w sposób jednolity. Wierzch jest natomiast prążkowany – zwykle żółto – czarny. Przednia część główki u dorosłych osobników posiada żółtą barwę. W przypadku osobników do 3 – 4 miesiąca zdobią ją czarne i żółte prążki. Na policzkach papuga falista ma ciemnopurpurowe plamki, na podgardlu natomiast czarne. Ogon papugi jest rozkładany w sposób wachlarzowaty. Na środku znajdują się długie sterówki. Ma kolor zielono – niebieski, albo zielono – czarny. Nóżki papugi falistej są szaroniebieskiego koloru i czteropalczaste. Papuga falista posiada ostre pazury, mały dziób. U samców woskówka ma kolor niebieski bądź błękitny, zaś u samic – beżowy bądź beżowo – szary. Młode osobniki posiadają natomiast różową woskówkę.

Hodowla

     Papuga falista hodowlana bardzo szybko się oswaja. Jest to ptak mimetyczny – posiada zdolność naśladowania mowy człowieka, melodyjek, gwizdu. Ze względu na to, że są to ptaki stadne, trzyma się je po dwie lub więcej. Ptaki tego gatunku są podatne na chorobę, jaką jest świerzb. Objawia się on żółtymi, białymi, albo szaro – białymi naroślami na nóżkach, woskówce lub naskórku wokół oczu.

     W niemal wszystkich mutacjach pod dziobem papużki falistej występują dwie czarne kropki (choć zdarza się, że jest ich więcej) i ciemnoniebieskie łatki pod oczami. Łatki te mają kształt łez. Naturalne upierzenie do zielony tułów, żółte skrzydła (zakończenia lotek mają kolor czarny), żółto – zielony długi ogon (sterówki mają granatową barwę). Papużka falista występuje także w innych odmianach – Lutino. Opalowa zielona, Niebieska, Opalowa niebieska, Paraniebieska, Fioletowa, Płowa, Albinos i Arlekin.

Karmienie

     Papużka falista spożywa mieszankę prosa i kanara, a także warzywa i owoce. Pokarmem papugi są także nasiona, takie jak wspomniane kanar, proso, mak i murzynek. Można podać papudze mąkę owsianą i łuskany owies. Papugom falistym podaje się też do spożycia kiełkujące ziarna, zieleninę, liście mniszka lekarskiego, gwiazdnicę, krwawnik i czarny bez. Codziennie papużka powinna mieć dostęp do świeżej wody. Przed podaniem jej pokarmu, należy go dokładnie umyć. Istotnym składnikiem diety papugi falistej jest wapń. Zaleca się podawanie kostek wapiennych lub sepii, które można dostać w sklepie zoologicznym.