Papuga nimfa. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

Udostępnij na:

     Nimfa jest gatunkiem średniego ptaka. Należy do rodziny kakadu. Jest jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Nymphicus. W warunkach naturalnych bytuje w australijskim interiorze, w czasowych stepach trawiastych i na otwartych sawannach. Rzadko można ją spotkać na obszarach wybrzeża. W wyniku hodowli uzyskano około dwudziestu mutacji. Najbardziej znane spośród nich to albinotyczna lutino, szerk, perłowa, cynamonowa i nimfa białogłowa.

Charakterystyka

     Samiec papugi nimfy ma szare upierzenie. Papuga nimfa na brzuchu i piersi ma upierzenie jaśniejszej barwy. Z kolei przód i boczne części główki mają żółty kolor. Charakterystyczne dla tego gatunku są także pomarańczowe plamy policzkowe, długi ogon, ruchomy czub na głowie i tak zwane białe lusterka na skrzydłach.

Hodowla

     Samica składa od 2 do 5 jaj. Jeżeli warunki są wyjątkowo korzystne może złożyć nawet 8 jaj. Okres wysiadywania jaj trwa około 18 – 20 dni. Samiec wysiaduje je za dnia, samica w nocy. Młode osobniki opuszczają gniazdo po czterech tygodniach. Papuga nimfa jest jednym z najbardziej popularnych gatunków papug, które są udomawiane. Niemniej jednak jest ona płochliwa. Dopiero po dłuższym czasie obdarza hodowcę zaufaniem.

     Papuga nimfa powinna być trzymana w małym wolierze, albo specjalnej klatce przeznaczonej dla papug. Wówczas muszą być często wypuszczane do pomieszczenia o większych rozmiarach, żeby mogły sobie swobodnie latać. Żeby para papug mogła mieć potomstwo, należy w klatce zainstalować budkę lęgową, która będzie wyścielona wewnątrz trocinami. Warto wiedzieć, że klatka dla papugi nie może zawierać lusterka, ponieważ prowadzi to do chorób papugi – na tle psychicznym.

Karmienie

     Papuga nimfa powinna być karmiona owocami, warzywami i zieleniną. Przed ich podaniem należy je dokładnie umyć. Podstawą diety papużki powinna być także mieszanka ziaren. Powinna się składać z nasion słonecznika, konopi, szafranu, kukurydzy, orzeszków ziemnych i orzechów sosny. Poza tym papuga powinna mieć również dostęp do świeżej wody.