Rybki akwariowe. Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

     Do przygotowane akwarium nie należy wprowadzać rybek od razu. Odczekajmy kilka dni. W tym czasie woda odpowiednio się nagrzeje a filtr zacznie prawidłowo działać. Najpierw wprowadzamy rośliny. Zanim przyzwyczają się do nowego środowiska również potrzebują trochę czasu.

     Kiedy w akwarium znajdą się już wszystkie niezbędne elementy techniczne i środowiskowe wtedy stopniowo możemy wpuszczać rybki. W kilkudniowych odstępach możemy wpuszczać do akwarium kolejne sztuki. Najlepiej za pierwszym razem umieścić połowę planowanego nabytku, a potem po kilka na raz. Jeśli marzy nam się akwarium, w którym będzie pływało wiele gatunków ryb to zbierzmy o nich wcześniej jak najwięcej informacji i dopytajmy jeszcze sprzedawcę, czy akurat te gatunki powinno się ze sobą łączyć. Weźmy przede wszystkim pod uwagę gatunki, które mają zbliżone potrzeby środowiskowe. Trudno hodować w jednym akwarium np. ryby tropikalne z rybami z chłodnych wód. Któreś z nich w takiej sytuacji zawsze ucierpią. Niedoświadczeni akwaryści powinni kupić rybki, które nie mają dużych wymagań i są stosunkowo odporne na niekorzystne dla nich zmiany. Poleca się takie gatunki jak: mieczyk Hellera, gupik, bojownik syjamski, zmienniak plamisty oraz wielobarwny. W celu uniknięcia zbyt dużego zagęszczenia rybek w akwarium przyjmuje się, że na każdy jeden centymetr ich długości przypada jeden litr wody. Duża przestrzeń sprzyja zdrowiu i rozwojowi rybek. Kupując rybki nie bierzmy okazów, które nie wyglądają do końca zdrowo.

     Prawidłowo wyglądająca ryba ma gładkie płetwy, wszystkie łuski, a na jej ciele nie występują żadne ubytki czy owrzodzenia. Nawet gatunki, które nie są zbyt ruchliwe, poruszają się w energiczny sposób, nie mają żadnych problemów z pływaniem i nie przechylają się na boki. Poza tym dopisuje im apetyt. Nie łączymy ryb prowadzących spokojny tryb życia z bardzo ruchliwymi osobnikami. Niektóre gatunki są wobec siebie antagonistyczne. Należy zwracać uwagę, aby do rybek o długich płetwach nie wpuścić gatunków, które mogą je podgryzać. Ze sklepu akwarystycznego okazy przenosimy w woreczku z wodą. Worek wkładamy do akwarium i powoli go otwieramy wpuszczając nowych mieszkańców.