Wychowywanie kota. Jak nauczyć kota sikania, załatwiania się do kuwety?

Udostępnij na:

     Koty uznawane są dziś, za najbardziej popularne zwierzęta domowe. Wielu je kocha, wielu też nienawidzi. Mimo, że miano najlepszego przyjaciela jest przeznaczone dla psa, wielu miłośników kotów, uważa inaczej. Dla właścicieli kota, są one najbardziej przyjemnym zwierzaczkiem, który swoją obecnością, wpływa na pozytywne nastawienie swojego pana. Wielu ludzi kupuje koty, gdyż czują się samotni, boją się pustego mieszkania, pragną mieć kogoś przy sobie, a kot, to dla nich zwierzę, bardzo przytulne i przyjacielsko nastawione do ludzi i świata. Kot w przeciwieństwie do psa, czy innych zwierzątek, jest bardzo czysty. Trzeba jednak go wychować, by nie przynosił problemów, wiedział co mu wolno, a co jest zabronione i słuchał swojego pana.

     Podstawową zasadą jest spokojne podejście, kot nie lubi, gdy na niego się krzyczy, gdy podnosi głos, czy bije. Są to zabronione zachowania, których w żaden sposób, nie można praktykować. Kota należy wychowywać słowami, oraz gestem, uczyć go od małego pożądanych sposobów zachowania. Nigdy nie możemy zrezygnować z konsekwencji, jest ona najważniejsza. Nie może dojść do takiej sytuacji, że jednego dnia pozwalamy naszemu pupilowi na coś, a drugiego karcimy go za to. Jeśli od początku powiemy, pokażemy, że nie może chodzić po stole, czy wskakiwać na łóżko w sypialni, tak będzie, ale musimy być w swoim postanowieniu konsekwentni. Nie zawsze jest to łatwe. Czasami mając zły dzień, mamy ochotę przytulić kota, pospać z nim w jednym łóżku. Nie można jednak tego robić, jeśli założyliśmy, że nasz domownik ma swoje miejsca, a łóżko nie jest przeznaczone do niego.

Pytanie chyba najważniejsze, jak nauczyć kota załatwiania się do kuwety?

     Czy tak jak w przypadku dzieci, których uczymy sikania na nocnik, tak i w przypadku zwierząt, ten problem jest tak samo trudny i pracochłonny? Podstawą jest odpowiednie dobranie kuwety, ich ilość, zagospodarowanie. Jeśli właściciel kota ma duży dom, nic nie stoi na przeszkodzie, by znajdowało się w nim kilka kuwet. Muszą znajdować się one gdzieś w ustronnym miejscu, gdyż tak jak my, tak i koty cenią sobie prywatność. Najlepiej jeśli kuweta nie jest zabudowana, a piasek w niej, jest bezzapachowy. Wielu właśnie właścicieli robi poważny błąd. Kupuje piasek zapachowy, dzięki któremu w całym domu pachnie świeżością i cudownym aromatem. Jednak to co dla nas jest dobre i miłe, niekoniecznie jest odpowiednie dla naszego kota.

     Przed nauką korzystania z kuwety, należy wyczyścić wszelkie miejsca, w których wcześniej zdarzyło się kotu dokonać potrzeb fizjologicznych. Miejsca takie muszą być odpowiednio odkażone i spryskane odstraszaczem.

     Najlepiej jest, tak jak w przypadku dzieci, regularne sadzanie kotka do kuwety, żeby mógł się z nią zapoznać. Musi zrozumieć do czego ona służy. Kiedy nasika w inne miejsce, należy natychmiast wziąć go z tego miejsca i przenieść na chwilę do kuwety.

Metodą prób i błędów, nasz kot, w końcu zrozumie do czego taka kuweta służy.

Należy przy tym pamiętać, by codziennie sprzątać zanieczyszczenia z tego miejsca, a raz w tygodniu wymieniać piasek.