Wymiana wody w akwarium. Jak wymieniać wodę w akwarium?

     Na początku należy napełnić wiadro lub inny pojemnik czystą wodą, która ma zostać użyta. Należy ją odstawić na dobę, aby chlor w niej zawarty ulotnił się. Po dwudziestu czterech godzinach należy dodać do wody witaminy i mikroelementy, aby zapewnić równowagę biologiczną akwarium. Nie wolno jednak używać wody mineralnej.

     Przed przystąpieniem do wymiany wody, powinno się wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, między innymi grzałkę i filtr, żeby uniknąć ich uszkodzenia. Najpierw trzeba spuścić część wody z akwarium do pojemnika, za pomocą węża. Warto ustawić wiadro poniżej górnego poziomu cieczy w zbiorniku, ponieważ wówczas będzie się ona przelewała do niego sama. Jeden koniec węża należy włożyć do akwarium, a drugi bardzo delikatnie zassij, żeby przez nieuwagę się jej nie napić. Należy przesuwać końcówką węża po dnie zbiornika, aby usunąć odchody ryb.

     Trzeba pamiętać o tym, że maksymalnie można wymienić jedną piątą wody. Przygotowaną wcześniej wodę należy stopniowo i powoli wlać do akwarium. Na koniec należy uruchomić wyłączone uprzednio urządzenia. Optymalna częstotliwość wymiany wody w akwarium to raz na miesiąc.