York. Opis, charakterystyka, hodowla, karmienie.

     York to skrót od pełnej nazwy Yorkshire terrier. Niewielki pies waży od 2,5 do 3 kg. Wysokość w kłębie wynosi nie więcej niż 25 cm. Malutkie yorki wzbudzają wiele sympatii. Ubarwienie psów jest ciemnostalowe, ale występują jego różne odcienie. Są pokryte dość długimi włosami. Dlatego często są strzyżone przez właścicieli. Po podcięciu włosów wydają się zwykle jaśniejsze. Sierść wyraźnie się oddzielna na dwie części. W ten sposób tworzy się przedziałek pośrodku, który ciągnie się od nosa po ogon. Sierść jest gładka, prosta i błyszcząca. Wygląda na bardzo lekką, co nadaje jej zwiewny charakter. W małej i płaskiej czaszce osadzone są okrągłe, błyszczące oczka. Nad małym pyszczkiem znajduje się czarny nosek. Małe uszka układają się w literę V. Włosy przy oczach powinny być nieco jaśniejsze. Chociaż futerko sprawia, że psy wyglądają na bardzo delikatne, mają silny i zwarty tułów. Kończyny również porastają włosy. Tak samo jest w przypadku ogona. Łapki mają zaokrąglony kształt.

Charakterystyka

     Niepozornie wyglądające yorki to psy z charakterem. Są odważne, ale uparte. Powierzone im zadanie wykonują do końca. Nie lubią się poddawać, Nie można odmówić im inteligencji. Należą do grupy tropicieli. Są to psy bardzo podatne na naukę. Opanowanie podstawowych komend to dla nich łatwe zadanie. Z powodzeniem można je uczyć bardziej skomplikowanych sztuczek. Łatwo przywiązują się do właściciela. Są bardzo oddane. Do obcych podchodzą z odrobiną nieufności, ale szybko się zaprzyjaźniają. Lubią towarzystwo. Uwielbiają zabawy z dziećmi, ale są bardziej odpowiednie dla dzieci, które zdają już sobie sprawę, że szarpanie za futerko boli psa. Ból może wywołać u yorka irytację i jego reakcja może być różna, chociaż nie jest agresywnym psem. Rasa jest przyzwyczajona do długich spacerów. Psom spacery sprawiają ogromną przyjemność. Są żywiołowe i energiczne, a ponadto lubią znajdować się w centrum uwagi. Ze względu na tendencję do niezależności yorkom trzeba jasno wytyczać granice. W przeciwnym razie staną się nieposłuszne. Wadą yorków jest ich nieustanne głośne szczekanie.

Hodowla

     Yorki wymagają systematycznej pielęgnacji. Przede wszystkim należy sprawdzać uszy, oczy oraz zęby. Konieczne jest skracanie pazurów. Codzienne szczotkowanie to konieczność ze względu na długie owłosienie psa. Mniej więcej trzy razy w miesiącu należy go wykąpać.

Karmienie

     Sucha karma jest dobrym produktem równoważącym dietę, ale w jadłospisie powinno znaleźć się gotowane mięso różnego rodzaju. Drób musi być podawany bez kości. Mięso warto mieszać z surowymi lub ugotowanymi warzywami. Oprócz tego podajemy twarożek, gotowane jajka i słodką śmietankę. Od czasu do czasu można podać też żółty serek. Mięso i warzywa można wymieszać z gotowanym makaronem.