Zakładanie akwarium. Jak założyć własne akwarium? Na co zwracać uwagę?

Jak założyć własne akwarium?

     Zakładanie akwarium trzeba przestudiować krok po kroku, aby przez długi czas cieszyć się jego urokami. Najlepiej, gdy przez ten proces przeprowadzi nas doświadczony akwarysta. Gdy jednak nie mamy takiej możliwości musimy sięgnąć po lekturę.

     W pierwszej kolejności wybieramy odpowiednie miejsce, w którym na stałe będzie umieszczone akwarium. Późniejsza zmiana może odbić się na zdrowiu roślin i zwierząt. Unikajmy stawiania akwarium w nasłonecznionym miejscu, ponieważ sprzyja to rozwojowi glonów. Najlepiej znaleźć zacieniony punkt i oświetlić go sztucznym światłem. Musimy wziąć też pod uwagę ciężar akwarium z wodą. Dlatego wybieramy bardzo stabilne miejsce. W otoczeniu powinna panować stabilna temperatura i akwarium musi znajdować się z dala od przeciągów. Wielkość akwarium trzeba dopasować do ilości ryb, ich wielkości i gatunków. Większe akwaria dostarczają więcej tlenu. Wiadomo, że większe gatunki ryb zużywają go więcej. Również ryby zamieszkujące naturalnie chłodne wody zużywają więcej tlenu niż ryby tropikalne. Kolejnym istotnym punktem jest zaopatrzenie akwarium w odpowiednią wodę. W sklepach akwarystycznych dostaniemy specjalne testy, które wykażą, jakie jest ph oraz twardość naszej wody. Poszczególne gatunki wymagają innych warunków. Każde akwarium należy zaopatrzyć w filtr, dzięki któremu woda jest regularnie oczyszczana. Istnieje spora liczba różnych rodzajów filtrów: zewnętrzne, wewnętrzne, mechaniczne, biologiczne itp.. Akwarium należy koniecznie dobrze oświetlić, ale używamy do tego wyłącznie lamp do tego przeznaczonych. Lampy powinno włączać się na około 10 godzin dziennie, ale nie dłużej. Pamiętajmy również o grzałce akwariowej, która pozwoli nam utrzymać najodpowiedniejszą temperaturę. Ważne jest dobre natlenienie wody. Pomoże nam w tym pompka akwariowa, która wywołuje ruch powierzchni wody, a przez to bardziej skuteczną wymianę gazową. Pozostałe elementy, które spełniają istotną rolę to: właściwie dobrane podłoże, pokrywa do akwarium, roślinki i czyściki. Gdy już wszystko mamy zaopatrzmy się w dobry pokarm dla rybek.

Na co zwracać uwagę?

     Należy zwrócić uwagę na ilość i wielkość kupowanych rybek w stosunku do wielkości akwarium. Bardzo łatwo doprowadzić do nadmiernego zagęszczenia. Niektóre gatunki mogą zacząć walczyć ze sobą o terytorium, jeśli będą miały zbyt mało przestrzeni. Filtr dopasowuje się odpowiednio do wielkości akwarium. Jest to kwestia dostosowania jego wydajności. Do utrzymania właściwej temperatury potrzebujemy grzałki, ale najlepiej, jeśli będzie wyposażona w termostat. Wtedy ani nie przegrzejemy ani nie wyziębimy rybek. Rybek stadnych nie kupujmy w pojedynczych sztukach i odwrotnie. Początkujący akwaryści również nie powinni zaczynać swojej hodowli od gatunków wymagających szczególnych warunków i pielęgnacji.