Ciemieniucha. Co to jest? Jak zapobiegać i leczyć?

0
115
ciemieniucha

Wiele mam próbuje bezskutecznie walczyć z ciemieniuchą u nowo narodzonych dzieci. Jest ona bardzo częstą przypadłością niemowląt, która pojawia się zazwyczaj zanim malec skończy szósty tydzień życia. Nie jest to jednak regułą, gdyż ciemieniucha może też pojawić się w późniejszym wieku.

Jak poznać ciemieniuchę?

     Ciemieniucha to grube, żółte łuski na skórze głowy malucha przypominające nieco łupież. Mogą się także pojawić na brwiach. Ciemieniucha jest to łój z gruczołów łojowych i odrzucone komórki skóry. Na początku życia malca, jego komórki łojowe nie są jeszcze nauczone jak prawidłowo funkcjonować. Dlatego też produkują za dużo łoju, na co mają wpływ także hormony pochodzące z mleka matki. Ciemieniucha występuje zazwyczaj latam, kiedy jest ciepło i parno. Dzieje się tak ponieważ gruczoły łojowe działają w szybszym tempie. Na szczęście dla maleństwa ciemieniucha nie jest dla niego dokuczliwa. Nie odczuwa on swędzenia ani żadnego dyskomfortu. Od razu jednak gdy zauważymy pierwsze oznaki ciemieniuchy trzeba zacząć ją stanowczo zwalczać. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do infekcji na skórze dziecka.

Jak uniknąć ciemieniuchy?

     Skutecznych sposobów na uniknięcie ciemieniuchy nie ma. Jeśli jednak odpowiednio zadbamy o skórę malca możemy go przed nią uchronić. Kiedy wychodzimy z niemowlęciem na dwór zakładajmy mu białą, bawełnianą czapeczkę. Jednakże po powrocie od razu ją zdejmujmy aby główka się nie spociła. Nie wskazane jest też aby dziecko cały czas w domu było ubrane w czapeczkę. Skóra wówczas poci się, nie może oddychać i szybko pojawi się na niej ciemieniucha. W ciepłym pomieszczeniu dziecku na pewno nie będzie zimno, dlatego też czapeczka jest zbędna. Najlepiej także codziennie podczas kąpieli umyć główkę dziecka samą wodą albo mydełkiem dla niemowląt. Szampony nie są tu wskazane, ale jeśli bardzo pragniemy ich używać to wybierajmy produkty nieperfumowane najlepiej zakupione w aptece. Mimo iż malec pewnie ma na głowie niewiele włosków to musimy pamiętać o ich codziennym czesaniu. Za pomocą specjalnej szczotki czeszemy delikatnie włoski, równocześnie wykonując delikatny masaż główki.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

     Czasami mimo usilnych starań i wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych ciemieniucha niestety się pojawia. Nie jest to wcale znak, że coś zrobiliśmy źle. Po prostu malec musi przez to przejść. Jednakże od razu trzeba zacząć działać:

  • oliwka – 15 minut przed kąpielom smarujemy główkę dziecka oliwką, można też oliwką nasączyć watę, położyć na skórce dziecka i przykryć bawełnianą czapeczką (oliwka z czapeczki jednak będzie ciężka do usunięcia) żeby lepiej się wchłonęła w skórę. Po określonym czasie szczoteczką do włosów dla niemowląt wyczesujemy suche łuski i myjemy główkę maluszka. Nie można się zbyt szybko zrażać, gdyż zabieg ten czasami trzeba powtarzać nawet przez cztery tygodnie,
  • zamiast oliwki można użyć preparaty dostępne w aptekach np. Klorane Bebe, Skarb Matki Olejuszka, emulsja Seboderm, albo szampon Mustela Bebe,
  • otręby pszenne/płatki owsiane – namoczone w ciepłej wodzie otręby/płatki działają łagodząco na skórę głowy i zmiękczają łuski.

     Nawet wówczas gdy ciemieniucha zniknie, nadal musimy mieć pod obserwacją skórę dziecka. Niestety jest to przypadłość, która lubi nawracać nawet kilkukrotnie. Jeśli natomiast wszelkie sposoby na walkę z ciemieniuchą zawodzą, koniecznie trzeba wybrać się z dzieckiem do dermatologa. Wówczas lekarz może przepisać specjalną maść , która zapobiega powstawaniu łusek. Łuski mogą być także objawem alergii, dlatego również z tego powodu warto skonsultować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here