Dom pasywny. Co to jest? Co warto wiedzieć?

0
32
dom pasywny

Dom pasywny jest jednym z rodzajów budynków wznoszonych w ramach budownictwa energooszczędnego obok domów energooszczędnych i wysoko energooszczędnych. Wszystkie trzy rodzaje różnią się między sobą zapotrzebowaniem na energię cieplną. W przypadku domów energooszczędnych i wysoko energooszczędnych wynosi ono od 39,7 do 70 kWh na metr kwadratowy. W przypadku budynku pasywnego nie przekracza 15 kWh na metr kwadratowy.

Dom pasywny – co to jest?

Dom pasywny charakteryzuje się tym, że przez cały rok ogrzewa się sam. Oszczędności, które można zgromadzić podczas użytkowania budynku są bardzo duże, bo zużycie energii jest siedmiokrotnie mniejsze niż w przypadku domu zbudowanego w tradycyjnej technologii. Posiadanie domu pasywnego jest korzystne nie tylko pod względem finansowym. Inne zalety to stabilna konstrukcja wykonana ze stali, a także bardzo duży komfort użytkowania. Budynek pasywny jest wykonany głównie z drewna i materiałów drewnopochodnych, a zatem przede wszystkim z naturalnych surowców. Bardzo dużą rolę w budynku pasywnym odgrywa odpowiedni wybór i montaż okien. Ich współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 0,7 W na metr kwadratowy. W przypadku ścian zewnętrznych parametr powinien wynosić nie więcej niż 0,15 W na 1 metr kwadratowy. Domy pasywne charakteryzują się konstrukcją przypominającą prostą bryłę. Im mniej wystających elementów tym lepiej. Mniejsze koszty eksploatacyjne można osiągnąć także poprzez wykorzystanie instalacji solarnej z kolektorami słonecznymi. Stanowi jeden z podstawowych sposobów ekologicznego ogrzewania użytkowej wody. W konstrukcji stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperatorem, aby skutecznie odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów wewnątrz pomieszczeń jest więc niewielkie.

Budowa domu

Wbrew pozorom budowa domu w tradycyjny sposób trwa dłużej niż budowa domu pasywnego. Koszty budowy w pierwszym przypadku są też wyższe. Inwestując w budowę domu jednorodzinnego skupiamy się głównie na kosztach zakupu projektu, materiałów, usług wykonawczych oraz związanych z załatwieniem formalności. Duży wpływ na ich wysokość ma wybór technologii, w której będzie wykonany ów budynek. Każdy dzień prowadzenie budowy jest związany z kosztami. Zużycie prądu i wody na placu budowy orz wywóz śmieci to ich główne źródła. Dlatego też porównując kosztorysy budowy domu pasywnego i tradycyjnego należy wziąć pod uwagę czas budowy. Budowa domu pasywnego trwa około dwa tygodnie, a w przypadku zastosowania tradycyjnych metod czas ten wydłużyłby się do dwóch lat. Nie wolno także zapominać o dodatkowych kosztach związanych z placem budowy. W przypadku domów pasywnych części są produkowane w fabryce. Na placu budowy są jedynie montowane. Zużycie wody i prądu jest więc bardzo niskie. Dodatkowo wiąże się to z brakiem odpadów budowlanych. Kierownik budowy przeprowadza kolejne etapy prac. Sprawdza czy projekt architektoniczny jest odpowiednio realizowany. Kierownik budowy ponosi odpowiedzialność za jakość wykonania budynku. Bardzo ważną rolę pełni także ochroniarz lub stróż. Wówczas cenne materiały i narzędzia będą bezpieczne. Przeciętnie, koszty budowy domu pasywnego są o 20% wyższe niż budowa domu w tradycyjny sposób.

Zużycie energii

Zgodnie z unijną dyrektywą wszystkie domy, które będą budowane w krajach członkowskich po 31 grudnia 2020 roku muszą charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Już od dwóch lat rządy krajów członkowskich przygotowują inwestorów, projektantów, producentów materiałów budowlanych oraz wykonawców do wymagań tej dyrektywy. Impulsem do zmiany sposobu wznoszenia budynków w Polsce są dopłaty ze specjalnego funduszu. W zamierzeniu twórców projektu mają one przynieść zarówno korzyści finansowe społeczeństwu przychylnemu domom pasywnym, a także efekt edukacyjny. Także w przypadku remontu i renowacji istniejących już budynków konieczne będzie wprowadzenie zmian o charakterze ekologicznym. Unijna dyrektywa o której mowa wyżej została wydana w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Budżet programu dopłat wynosi 300 milionów złotych. Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorowi po zakończeniu budowy i potwierdzeniu, że osiągnięto założenia projektu.

Idea domów pasywnych opiera się na zminimalizowaniu strat ciepła i zużycia energii. Dlatego konieczne jest użycie materiałów budowlanych zapewniających odpowiednią izolację termiczną. Choć wydamy więcej środków na ich zakup, to inwestycja zwróci się już po kilku latach. Podobnie jest w przypadku wysoko efektywnych systemów alternatywnych. Mowa o pompach ciepła, kogeneracji i dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Szczególnie istotna jest wspomagana kogeneracja. Polega ona na tym, że jednocześnie wytwarza się energię elektryczną i cieplną. Obecnie zwiększa się dostępność specjalistycznej aparatury grzewczej. Zakup tych urządzeń jest nadal kosztowny, ale do końca 2018 roku można się starać o bezzwrotne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoba inwestująca w dom pasywny może otrzymać do 50 000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here