Dziecko a komputer – na co uważać?

0
43

Temat uzależnienia od komputera wśród najmłodszych przewija się wszędzie, gdzie są dorośli – w szkołach czy w domu. Jest to rzeczywisty problem wśród najmłodszych, ze względu na dużą powszechność komputerów czy łatwego dostępu do internetu, chociażby przez telefon komórkowy czy nawet odtwarzacz muzyki. Niestety, w tym głowa nas – rodziców, aby jak najbardziej ograniczyć dostęp do komputera przy jednoczesnym umożliwieniu mu zgłębiania wiedzy na temat tego świata, które i tak go w dużym stopniu, w przyszłości pochłonie (chociażby ze względu na pracę, czy wcześniejszą edukację). Jak więc nie dopuścić do uzależnienia dziecka od komputera?

Dziecko a komputer

Niestety, trzeba wcielić się w niedobrego stróża i dość ściśle reglamentować dostęp do komputera, na przykład godzina czy półtorej dziennie w ciągu tygodnia, trochę dłużej w weekendy. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy dziecko musi zrobić jakiś projekt czy znaleźć niezbędne do nauki informacje. Ważną rzeczą jest znalezienie najmłodszym zajęć, które po prostu bardziej go wciągną niż wirtualna rzeczywistość. Mogą to być dodatkowe zajęcia z angielskiego, taniec czy szkółka piłki nożnej bądź judo. W pogodne dni dobrze sugerować dziecku, aby wyszło na dwór do kolegów i koleżanek, pojeździło na rowerze czy pograło w piłkę. Niech wie, że poza komputerem są równie ciekawe rzeczy. Choć chęci dzieci do czytania maleją, warto zainteresować je właśnie książkami. Z początku bardzo lekkimi, prostymi, przystosowane do ich wieku. Po prostu, żeby dziecko polubiło samą czynność jaką jest czytanie.

     Można odrobinę postraszyć dziecko wizją noszenia okularów oraz zostania grubym. W internecie można znaleźć dużą ilość zdjęć amerykańskich dzieci przy komputerach – okulary z grubymi szkłami, kilkanaście kilogramów nadwagi oraz butla słodkiego napoju obok. Może to przemówić do wyobraźni dziecka, zwłaszcza dziewczynek.

Gry komputerowe

     Potężnym złodziejem czasu są wszelkiego rodzaju gry komputerowe. Choć liczne badania wykazują, że dużo gier ćwiczy zręczność czy logiczne myślenie, pochłaniają czas wolny dziecka, które mogłoby przeznaczyć na swój rozwój. Co nie znaczy oczywiście, że w ogóle trzeba mu tego zabronić. W końcu to też rodzaj rozrywki. Jednak, póki dziecko nie osiągnie odpowiedniego wieku, dobierajmy mu odpowiednie tytuły gier, aby 10-letnie dziecko nie dorwało się do takich tytułów jak Grand Thief Auto czy Call Of Duty.

     Kolejny zabieg bardzo mocno ograniczy ryzyko uzależnienia się dziecka od komputera i internetu – jest to nieumieszczanie komputera w pokoju dziecka. Działa tutaj aspekt psychologiczny – mam to w pokoju, to mogę się tym bawić, jak lalką czy samochodzikiem ile tylko się da. Wtedy też dużo trudniej jest nam kontrolować czas spędzany przez najmłodszych przed komputerem. Trudniej też mieć nadzór nad tym, co dziecko robi – czy właśnie zainstalował jakąś brutalną grę czy chce zobaczyć stronę przeznaczoną dla dorosłych, albo spędza kolejną godzinę na portalu społecznościowym.

     Podsumowując, jest kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka uzależnienia się dziecka od komputera. Jednak ciągłe rozpowszechnianie się mobilnych technologii, raczej nie uchroni to naszej pociechy od kontaktu z komputerami i internetem, jednak pozwoli mu na dostrzeżenie, że istnieje też inny, piękny świat realny poza monitorem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here