Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

0
32
bezpieczeństwo w internecie

Internet to chyba najszybciej rozwijająca się dziedzina współczesnych, powszechnych technologii komunikacyjnych. W związku z tym, niemal automatycznie narasta poziom zagrożeń płynący z użytkowania tego medium. W wielu miejscach czyhają na nas ludzie, organizacje czy boty, które chcą wyciągnąć od nas pieniądze, informacje czy inne, poufne dane. Jak należy się przed tym bronić? Jak bezpiecznie korzystać z Internetu, a jednocześnie nie czuć skrępowania?

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Zanim przejdziesz do instalowania antywirusów, firewalli czy programów typu AdAware, musisz zapoznać się z zasadą funkcjonowania Internetu oraz nauczyć się kilku, podstawowych zachowań w sieci.

     Internet to tak naprawdę sieć połączonych ze sobą wszystkich komputerów na świecie. To pokazuje ogrom tego medium. Odpowiednimi sposobami można dotrzeć do każdego elementu tej pajęczyny. Wielkość Internetu daje każdemu poczucie bezkarności i anonimowości, przez co osoba, która w życiu nie ukradłaby batonika z osiedlowego sklepu, jest w stanie okraść cudze konto bankowe czy wejść w posiadanie tajnych plików firmowych.

     Pierwszą, najważniejszą zasadą korzystania z Internetu jest unikanie stron, do których nie mamy zaufania. No właśnie, tylko co to znaczy, że nie mamy do niej zaufania? Taką witrynę charakteryzuje treść w ogóle nie związana z przedmiotem poszukiwanych informacji, liczne prośby o ściągnięcie i zainstalowanie programów wszelkiej maści – przyśpieszające komputer, usprawniające pobieranie filmów i muzyki czy oferujące inne możliwości. Nie rób tego! Dobrym pomysłem jest w przypadku systemów rodziny Windows (w innych systemach jest to domyślnie włączone) jest pokazywanie pełnego rozszerzenia pliku. Jak to zrobić, można znaleźć na stronie Microsoftu. Dlaczego? Ponieważ bardzo często wirusy czy trojany mają podwójne rozszerzenie, np. mp3. To sugeruje systemowi, że ma do czynienia z plikiem muzycznym, więc nie pokazuje w ogóle tego rozszerzenia oraz nadaje mu odpowiednią ikonkę. Tak naprawdę, może to być rozszerzenie *.exe.mp3, czego już nie widzimy. Klikając, instalujemy niepożądane oprogramowanie.

     Co jeszcze możemy zrobić, aby bezpieczniej przeglądać internet? Przede wszystkim, jeżeli korzystasz z systemu Windows, a najprawdopodobniej tak jest, natychmiast przestań korzystać z domyślnej przeglądarki jaką jest Internet Explorer. Przeglądarka ta słynie z dużej ilości niebezpiecznych luk, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Ponadto, bardzo często ignoruje powszechne standardy tworzenia stron (przez co strony mogą się nieprawidłowo wyświetlać), a także dużo łatwiej zezwala na wykonywanie niezaufanych skryptów umieszczonych na stronie. Najsensowniejszą alternatywą dla popularnego IE są darmowe Mozilla Firefox, Google Chrome lub Opera. Przy czym na chwilę obecną Firefox jest najbardziej rozwiniętą przeglądarką pod względem popularności oraz ilości dodatków. Wystarczy wejść na firefox.pl, opera.com czy google.com/chrome, ściągnąć i zainstalować. Z wyglądu przeglądarki te w niewielkim stopniu różnią się od IE – mają pasek adresu czy ikonki Wstecz bądź Strona Domowa, więc nie będzie problemu z przestawieniem się. Wracając do dodatków i niezaufanych stron. Warto do Firefoksa zainstalować dodatek o nazwie WOT (addons.mozilla.org i tam wpisujemy WOT). Jest to dodatek, gdzie po zainstalowaniu go będziemy mogli sprawdzić czy dana witryna jest zaufana (zielone kółeczko przy linku), średnio – zaufana (pomarańczowe kółeczko) oraz absolutnie niezaufana (czerwone). Strony są oceniane przez dużą liczbę użytkowników, dzięki czemu ocena jest bardzo obiektywna. Jeżeli przez przypadek klikniemy na link niezaufany, zostaniemy poinformowani o tym stosownym, dużym komunikatem.

Dane w internecie

     Po drugie, jak najmniej udostępniajmy swoje dane, tylko te niezbędne jak pseudonim czy imię, ewentualnie adres email. Nigdy też nie otwierajmy poczty z nieznajomych adresów.

     Po trzecie, zainstalujmy program antywirusowy, który na bieżąco będzie monitorował stan naszego komputera. Godnym polecenia jest darmowy AntiVir (free-av.com). Darmowy, jeżeli użytkujemy go na prywatnym komputerze, a nie w firmie. Program automatycznie aktualizuje swoją bazę wirusów, przez co zawsze będziemy chronieni w optymalnym stopniu.

     To podstawy bezpiecznego użytkowania Internetu. Na ten temat można napisać całą książkę, a i tak nie wyczerpałoby się tematu, jednak w skrócie – zdrowy rozsądek przede wszystkim. Czy w rzeczywistym świecie, po zmroku zapuścilibyśmy się w podejrzane osiedle na przedmieściach? Raczej nie. W Internecie jest tak samo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here