Jak leczyć jęczmień na oku? Sposoby domowe

0
30
jęczmień na oku

Opuchnięte i bolące oko. Chce się je wciskać, drapać, pocierać a najlepiej stracić je na parę dni. Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu przechodził tę katorgę jaką jest jęczmień na oku.

Jęczmień – co to tak naprawdę jest?

Jęczmień to niewielka infekcja bakteryjna tworząca się na powiece bądź pod nią. Zewnętrzne to zapalenie tzw. gruczołów tarczkowych, wewnętrzne to gronkowcowe zapalenie gruczołów Zeissa lub Molla. Słowem, to nic innego jak zbierająca się ropa, co jest uczuciem nieprzyjemnym i bolesnym. Jak pozbyć się jęczmienia na oku? Jest kilka sprawdzonych sposobów.

     Najbardziej znanym sposobem jest delikatne nacieranie chorego miejsca złotem bądź srebrem (na przykład obrączką). Oczywiście wcześniej powinno się te „narzędzia” wyczyścić spirytusem salicylowym w celu dezynfekcji. Należy także pamiętać o wcześniejszym nagrzaniu biżuterii, na przykład, poprzez szybkie pocieranie jej o spodnie bądź zamoczenie jej w ciepłej wodzie. Metale te działają bakteriobójczo. Dodatkowo, ciepło przyśpiesza wzrost jęczmienia, dzięki czemu szybciej dojrzewa i pęka.

     Podobnie sprawa ma się z wszelkimi okładami. Jednym z najpopularniejszych sposobów domowych jest okład z czarnej herbaty bądź rumianku. Oba działają rozgrzewająco i bakteriobójczo. Wystarczy zaparzyć torebkę rumianku albo herbaty, wyciągnąć ze szklanki po paru minutach i delikatnie odcisnąć, ale niezbyt mocno. Na tyle tylko, żeby nie zaczęło nam cieknąć na kanapę. Teraz wystarczy się położyć z takim okładem na oku i przekładając torebkę z jednej strony na drugą przez paręnaście minut (dopóki całkiem nie wystygnie). Oczywiście nie wolno kłaść torebki prosto z wrzątku na oczy!

     W przypadku, kiedy nie mamy dostępu do herbaty czy rumianku, możemy zastąpić to zwykłą, ciepłą wodą. Wystarczy namoczyć chusteczkę i położyć ją na chorym oku. Podobny efekt uzyskamy poprzez okład ze świeżo ugotowanego jajka.

Sprawdzone sposoby

     Powyższe sposoby to sprawdzone, domowe receptury, które pozwalają pozbyć się jęczmienia najpóźniej po kilku dniach. Przyśpieszają wzrost jęczmienia, a za razem działają bakteriobójczo. Wśród wielu osób jest możliwy jęczmień powracający. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do okulisty, który przepisze odpowiedni antybiotyk w maści. W bardzo rzadkich przypadkach może być potrzebna interwencja chirurga.

     Wiele osób bagatelizuje jęczmień na oku. Jest to najgorszy sposób „leczenia” tej choroby. Taki nieleczony jęczmień może przeistoczyć się w tak zwaną gradówkę, czyli przewlekłe zatkanie gruczołów łojowych.

     Ponieważ jęczmień nie jest czymś co trudno się leczy, warto poświęcić ze dwie torebki herbaty bądź kilka złotych na antybiotyk, niż męczyć się potem jeszcze bardziej z maściami. Te są stosowane przy leczeniu gradówki.

     Na zakończenie prosta, ale często zapominana rada – absolutnie nie wolno oka trzeć rękami! Nie pomoże to w leczeniu, a tylko może zaszkodzić ponieważ dostarczamy nowych porcji bakterii. W rezultacie leczenie przedłuża się, a ból tylko nasila się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here