Jak leczyć naciągnięty mięsień?

0
24
naciągnięty mięsień

    Miejsce w którym nastąpił uraz bardzo boli już chwilę po doznaniu kontuzji. Odczuwalny jest dyskomfort i napięcie w chorym miejscu. Poza tym może pojawić się siniak albo zaczerwienienie.

Naciągnięty mięsień – jak leczyć?

     Przede wszystkim trzeba pozwolić mięśniom na odpoczynek. Mięsień, który został uszkodzony przez najbliższy czas nie może być nadwyrężany.
Najlepiej zastosować metodę zwaną RICE. Po pierwsze konieczny jest odpoczynek i przerwanie wysiłku (Rice). Po drugie, przyłożenie lodu (Ice). Okład z lodu nie może być nakładany bezpośrednio na skórę. Najlepiej lód umieścić w czystej chusteczce albo ściereczce i taki kompres przyłożyć na obolałe miejsce. Aby krwiak był mniejszy można zastosować ucisk powyżej miejsca urazu (Compression). Kiedy dojdzie do naciągnięcia mięśnia w kończynie to unosimy ją do góry (Elevation). Jeśli ból jest silny możemy zastosować leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen. Przez pierwsze 24 godziny zimne okłady i ewentualne maści powinny być stosowane systematycznie. Po tym czasie, jeśli nie odczuwamy zbyt dużego bólu, można bardzo delikatnie pobudzać mięsień lekkimi ćwiczeniami. Idealne jest tutaj zastosowanie jacuzzi albo wanny z hydromasażem. Jeśli nie posiadamy ani jednego ani drugiego to zwykła wanna również się nada. Kąpiele w wodzie pozwalają na delikatne rozluźnienie mięśni i ich szybszy powrót do pełnej sprawności.

Zapobieganie

     W stu procentach nie unikniemy naciągniętego mięśnia, gdyż może nam się przytrafić nawet z błahej przyczyny. Jeśli uprawiamy sport to przed każdym wysiłkiem niezbędna jest rozgrzewka, która rozrusza mięśnie i może uchronić nas przed kontuzją.     Naciągnięty mięsień nie jest przypadłością, która dotyka tylko osoby lubiące aktywny tryb życia. Mięsień może naciągnąć każdy w najróżniejszej sytuacji. Może go spowodować zmęczenie, upadek, nagłe szarpnięcie i wspomniany już wcześniej wysiłek fizyczny, zwłaszcza wówczas, gdy nie jest poprzedzony rozgrzewką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here