Jak przyśpieszyć działanie komputera?

0
38
jak przyspieszyć komputer

Po dłuższym okresie użytkowania komputera i niezaprzątaniu sobie głowy, aby o nasz system zadbać. Komputer znacznie zwalnia, programy uruchamiają się długo, a żeby przedrzeć się do potrzebnych dokumentów, musimy maczetą przedzierać się przez pulpit. Jak przyśpieszyć działanie komputera?

Jak przyśpieszyć działanie komputera?

Zajmijmy się najpopularniejszym systemem operacyjnym, jakim jest Windows (niezależnie od wersji). Każdy użytkownik Windowsa nieraz „dla odświeżenia” formatuje dysk i instaluje system na nowo. Nie jest to dobre rozwiązanie. Świadczy to o tym, że źle zarządzamy naszym komputerem. A wystarczy kilka prostych zabiegów oraz odrobina systematyczności, aby zapomnieć o czymś takim jak formatowanie dysku. Zanim zaczniemy od poszczególnych kroków, zawsze pamiętajmy o robieniu kopii zapasowej naszych najważniejszych plików. Wpiszmy sobie w kalendarz, raz w tygodniu czy raz w miesiącu, aby skopiować wszelkiego rodzaju kontakty, bazy danych, prace, dokumenty, zdjęcia na płytę DVD, pendrive’a, dysk zewnętrzny czy serwer. Według informatyków, ludzie dzielą się na tych, co robią backup (czyli kopia zapasowa) oraz na tych, którzy jeszcze nie stracili swoich danych.

Po tym krótkim wstępnie, możemy zabrać się do przyśpieszania naszej maszyny.

     Komputer kiepsko radzi sobie z działaniem, jeżeli na dysku zaczyna nam brakować powoli miejsca. Usuńmy niepotrzebne programy, filmy, których już na pewno nie będziemy chcieli oglądać, skopiowane w dziesięciu miejscach zdjęcia z wakacji, które i tak mamy na płytach – słowem wszystko co jest zbędne.

     Nigdy nie zapominajmy o aktualnym antywirusie. Wirusy czy inne złośliwe oprogramowanie może skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie komputera. Odpowiednie zabezpieczenie uchroni nas przed taką niespodzianką. Nie zawsze powinniśmy liczyć, że nasz antywirus za każdym razem wykryje jakiś zainfekowany plik, zwłaszcza, że dużo wirusów działa z opóźnieniem. Dlatego też ważne jest skanowanie całego systemu co jakiś czas.

Inne rady

     Usuńmy pliki tymczasowe z folderu c:windowstemp. Tam system składuje pliki, które wykorzystywał przy instalacji czy rekonfiguracji programów. Są one zbędne, a nieraz mogą zajmować nawet kilkaset megabajtów pamięci. Podobną operację zastosujmy w naszej przeglądarce internetowej. W opcjach przeglądarki odnajdźmy funkcję czyszczenia pamięci podręcznej bądź cache.

     Wyłączmy dziesiątki programów uruchamianych podczas startu systemu. Pozostawmy tylko te niezbędne, jak antywirus czy komunikator. Wszelkiego rodzaju programy do obsługi telefonów komórkowych, przeglądarka i inne rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy od pierwszych sekund używania komputera. Odznaczmy opcję uruchamiania przy starcie systemu w opcjach danego programu (lub opcja dla osób bardziej zaawansowanych, poprzez polecenie 'msconfig' i odznaczenie odpowiednich programów. Należy być przy tym jednak bardzo ostrożnym, gdyż możemy wyłączyć funkcje niezbędne do uruchomienia systemu).

     Możemy także skorzystać z oprogramowania, które za nas optymalizuje system. Przykładowo, może to być Ashampoo WinOptimizer. Wystarczy go uruchomić i kliknąć w odpowiednią ikonkę, by program automatycznie znalazł rzeczy, które są w systemie absolutnie zbędne i pozbył się ich (za naszą wcześniejszą zgodą oczywiście). Program można pobrać bezpośrednio ze strony producenta. Przy okazji, warto ściągnąć program AdAware, który sprawdza nasz komputer nie pod względem posiadania wirusów, co programów i plików spamujących. Jeżeli nadal korzystamy z systemu Windows XP, w internecie możemy znaleźć program XP Lite, dzięki któremu pozbędziemy się niektórych komponentów naszego systemu, jak pliki pomocy czy ułatwienia dla niepełnosprawnych.

     Jeżeli tego typu zabiegi nie pomagają, albo nasz komputer jest już po prostu ciut stary, przez co nie radzi sobie z nowym oprogramowaniem, można rozważyć zakupienie dodatkowych kości pamięci RAM. Jest to wydatek kilkudziesięciu – kilkuset złotych, ale znacznie przyśpieszy działanie naszego komputera.

     Najważniejsza jednak jest systematyka. Komputer jest jak pokój. Jeżeli nie sprzątamy w nim raz w tygodniu, potem jest już tylko gorzej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here