Jak rozpoznać i leczyć odmrożenia? Domowe sposoby.

0
37
odmrożenia

Odmrożenie to dosłownie zamrożenie tkanki ciała, zazwyczaj skóry, ale może dotyczyć również głębszych partii. Z tego też względu można wyodrębnić podział na odmrożenia powierzchowne i głębokie. W odmrożeniach powierzchownych może wystąpić pieczenie, drętwienie, swędzenie i mrowienie w uszkodzonym miejscu.
W odmrożeniach głębokich początkowo występuje wrażenie, że nie ma czucia w danym miejscu. Obszar ten jest twardy i nie ma oporu po naciśnięciu.

     Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci niż dorośli. Odmrożenie zwykle występuje w obszarach, które są najbardziej narażone na zimno, takie jak policzki, nos, uszy, palce rąk i stóp. Są one wtedy czerwone i zdrętwiałe. Lekkie odmrożenia mogą być leczone w domu.

Leczenie odmrożeń:
* Należy jak najszybciej ściągnąć wszystkie mokre ubrania ponieważ wyciągają one ciepło z organizmu.
* Zanurzać stopniowo odmrożone miejsce w ciepłej ale nie gorącej wodzie (temperaturę wody można systematycznie zwiększać od 25° do 37°C )
* Pić jak najwięcej rozgrzewających napoi np. osłodzoną herbatę lub kawę.
* Zmarznięte miejsce natrzeć tłustym kremem lub wazeliną i przykryć suchym opatrunkiem.
* W przypadku cięższych odmrożeń należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zapobieganie odmrożeniom.
* Dowiedz się czy jesteś w grupie ryzyka. Do tej grupy należą osoby nadużywające alkoholu i narkotyków, osoby z chorobą psychiczną, uczestnicy wypadków samochodowych lub awarii podczas złej pogody.
* Palacze tytoniu i osoby z chorobami naczyń krwionośnych również są w grupie zwiększonego ryzyka ponieważ mają zmniejszony przepływ krwi do kończyn górnych i dolnych.
* Należy ubierać się odpowiednio do pogody, najlepiej „na cebulkę”.
* Nosić dwie pary skarpetek z warstwą wewnętrzną z syntetycznych włókien takich jak polipropylen i warstwą zewnętrzną z wełny o zwiększonej izolacji.
* Buty powinny być wodoszczelne.
* Głowa, twarz, nos i uszy powinny być stale zakryte.
* Ubrania powinny być luźne aby przepływ krwi do kończyn górnych i dolnych był swobodny.
* Kiedy jest zimno należy tupać nogami, biegać, ruszać się a nie stać w miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here