Jak uniknąć łupieżu?

0
34
łupież

Niestety, łupież jest czymś, na co nie mamy większego wpływu, gdyż ludzie mogą mieć do niego większe bądź mniejsze predyspozycje. Niewielkie ilości łupieżu są czymś naturalnym, jest to po prostu proces łuszczenia się martwego, zrogowaciałego naskórka głowy. W takim wypadku łupież jest czymś niezauważalnym, który schodzi wraz z myciem głowy. Czasami jest to objaw suchej skóry, niedostatecznie nawilżonej. Jednak może to też być choroba skórna, spowodowana drożdżakiem – Malassezia furfur, który naturalnie występuje na naszej głowie. Najlepiej rozwija się na tłustej skórze pokrytej włosami. W przypadku, gdy jest go za dużo, zostaje zachwiany naturalny cykl odnowy skóry, co doprowadza do swędzenia i łuszczenia się skóry. Według różnych badań, w Polsce, problemem łupieżu jest dotknięta nawet co druga osoba.

     Zatem, jak można przeciwdziałać łupieżowi?

Przede wszystkim zachowanie właściwej higieny. To jest podstawowy warunek minimalizowania ryzyka wystąpienia łupieżu. Powinniśmy myć głowę wtedy, gdy włosy zaczynają się przetłuszczać – są oklapnięte, nieprzyjemne w dotyku, wyglądają dużo mniej atrakcyjnie. Tylko co należy rozumieć pod pojęciem mycia włosów? Przede wszystkim stosowanie odpowiedniego szamponu. Jeżeli wiemy, że mamy skłonność do łupieżu, warto stosować dobrej klasy szampon przeciwłupieżowy jak Head & Shoulders czy Nivea w wersji przeciwłupieżowej. Są to szampony do codziennego użytku. Natomiast jeżeli nie mamy zbytniej skłonności do łupieżu, używajmy po prostu dobrego szamponu, odpowiedniego do naszych włosów i skóry, z olejkami nawilżającymi bądź składnikami zapobiegającymi przetłuszczaniu się.

     Ponadto, absolutnie jest niewskazane używanie ręczników czy grzebieni lub szczotek do włosów osób, które mają łupież. Jest to przede wszystkim niehigieniczne oraz może doprowadzić do przeniesienia się łupieżu na naszą głowę.

Jak uniknąć łupieżu?

     Jeżeli mamy już łupież, a przynajmniej mamy jego pierwsze objawy w postaci bardzo swędzącej skóry na głowie, należy zacząć czym prędzej przeciwdziałać. Na pewno nie pomoże zwykłe zmoczenie głowy. Jest to wyjście na bardzo krótką metę, a tylko zaostrzy świąd – woda wysusza skórę, zwłaszcza twarda. W takim wypadku powinniśmy zastosować szampon leczniczy bądź przeciwłupieżowy. Druga opcja jest zdecydowanie tańsza. Przykładowo butelka Head & Shoulders to wydatek kilkunastu złotych, a już po kilku zastosowaniach łupież wyraźnie zmniejsza się. Jednak jeżeli chcemy mieć pewność faktycznego leczenia skóry głowy, należy zainwestować w szampon leczniczy, który stosujemy jak lekarstwo – przez określony czas (przez jaki, należy zapoznać się z ulotką bądź umówić się na spotkanie z dermatologiem). Na polskim rynku dostępne są dwa bardzo dobre szampony przeciwłupieżowe, lecznicze. Są to Nizoral oraz Dandrene. Pierwszy z nich kosztuje około 40 – 50 złotych (można też kupić jednorazowe saszetki). Drugi natomiast to wydatek około 90 złotych.
Warto też zapoznać się chociażby ze stroną lupiez.com.pl czy lupiez.net gdzie można znaleźć różnego rodzaju porady związane z problemem łupieżu.

     Jak widać, z łupieżem można walczyć, można mu się przeciwstawiać i naprawdę warto to robić! Łupież jest jak nieświeży oddech – psuje nasz wygląd w oczach innych ludzi, a oceniani jesteśmy niemal przez cały czas.

Białe płaty suchej skóry w ciemnych włosach, na garniturze czy garsonce. Do tego nieustanne swędzenie, które tylko pogarszające sytuację. Tak, to łupież. Przypadłość, która potrafi znacznie obniżyć nasze mniemanie o sobie oraz pewność siebie, zwłaszcza w ważnych momentach – randka, rozmowa kwalifikacyjna czy ślub. Jak uniknąć łupieżu? Jak mu przeciwdziałać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here