Jak zostać barmanem. Czym się zajmuje barman?

0
31
barman

Barman jest osobą zajmującą się przygotowywaniem napojów i kompleksową obsługą klientów. Podstawowe zadania barmana to także dbałość o odpowiednie zaopatrzenie lokalu w niezbędne produkty, nadzór nad ich wyborem i przechowywaniem. Poza tym osoba wykonująca zawód barmana musi pamiętać o zapleczu gospodarczym i przygotowaniu miejsca pracy. Barman jest specjalistą w dziedzinie przygotowywania napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Musi znać przepisy i techniki związane z przygotowywaniem drinków. Powinien także wykazać się własną inwencją w modyfikowaniu i tworzeniu autorskich mieszanek. Barmani wykonują również pokazy tworzenia koktajli i drinków. W ten sposób przykuwają uwagę klientów nowatorstwem, atrakcyjnością i kunsztem.

Jak zostać barmanem?

Barman powinien posiadać pewne cechy charakteru. Musi być otwarty, śmiały i lubiący pracę z innymi. Powinien być energiczny i posiadać umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi osobami. Lokale, w których pracują barmani są głośne i zadymione. Zawód wymaga cierpliwości i dobrego zdrowia. Predyspozycyje psychologiczne i umiejętności zawodowe to nie jedyne wymogi stawiane kandydatom do zawodu barmana. Osoba chcąca pracować na tym stanowisku powinna znać minimum jeden język obcy. Zawód jest wciąż kojarzony z mężczyznami, choć w ostatnim czasie można zauważyć, że coraz więcej kobiet pracuje w tej profesji. Barmani mogą pracować w dyskotekach, klubach, barach, hotelach, restauracjach, pubach, kasynach i na statkach. Wysokość zarobków zależy przede wszystkim od rangi miejsca pracy. Wahają się od około 1200 złotych do 2000 złotych. Dodatkowo barmani mogą liczyć na dochód z tytułu napiwków.

Aby zostać barmanem należy mieć wykształcenie powiązane z gastronomią. Trzeba ukończyć szkołę policealną, technikum gastronomiczne lub szkołę zawodową. Nauka trwa od dwóch do czterech lat, w zależności od rodzaju szkoły. Innym rozwiązaniem jest ukończenie kierunku związanego z hotelarstwem na wyższej uczelni. Ukończenie szkół daje więcej możliwości. Jeżeli jest się zainteresowanym wyłącznie pracą barmana, wystarczy ukończyć kurs zawodowy. Warsztaty barmańskie składają się głównie z zajęć praktycznych. Uczestnicy kursu zdobywają niezbędną wiedzę, aby móc wykorzystać ją podczas ćwiczeń. Uczą się nie tylko przyrządzania i serwowania napojów, ale także technik sprzedaży, terminologii barmańskiej i gastronomicznej, zarządzanai barem oraz widowiskowego przyrządzania drinków. Na koniec kursu każdy z uczestników przystępuje do egzaminu praktycznego i teoretycznego. Po zaliczeniu ich z pozytywnym wynikiem otrzymują odpowiednie certyfikaty potwierdzające uzyskane uprawnienia. Barmani mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, poprzez branie udziału w kolejnych szkoleniach, albo warsztatach o wyższym stopniu zaawansowania. Warto brać udział w konkursach barmańskich. Zwycięstwo w nich bardzo podnosi rangę barmana, przyczyniając się do jego rozgłosu i budowania marki.

Czym się zajmuje barman?

     Barmani mogą pracować w barach i innych miejscach tego typu, a jednocześnie prowadzić własną działalność gospodarczą. Profesjonalni barmani mogą pojawiać się na imprezach okolicznościowych i firmowych. Konkurencja w tej branży jest obecnie nieduża, dlatego warto się tym zainteresować. Koszty założenia własnej działalności zależą od ilości i jakości sprzętu. Podstawowe wyposażenie wiąże się z kosztami w wysokości od 1000 do 2000 złotych. Warto zainwestować w mobilny barek, ekspres do kawy, fontannę czekolady i dystrybutor piwa. Zakładając firmę, trzeba pamiętać o zainwestowaniu w marketing i rozpoczęciu współpracy z domami weselnymi. Barman nie potrzebuje koncesji. Nie sprzedaje alkoholu. Przyrządza napoje z kupionych wcześniej produktów. Wymagana jest jednak pozytywna decyzja Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here