Kawiarka. Co to jest? Jaką wybrać?

0
58
kawiarka

 Kawiarka, zaparzacz ciśnieniowy, czy też espresso to trzy nazwy tego samego urządzenia. Jest to niewielki czajniczek, który składa się z trzech części. Pierwsza z nich to dolny zbiorniczek przeznaczony na wodę. Druga, to lejek z sitkiem, który jest przeznaczony na kawę, najlepiej grubo zmieloną. Trzecia część to zbiorniczek górny w którym gromadzi się gotowa kawa.

Kawiarka – jaką wybrać?

     Napój przyrządzamy w ten sposób, że napełniony wodą i kawą zaparzacz stawiamy na kuchence i podgrzewamy. Pod wpływem ciepła woda w dolnym zbiorniku zaczyna wrzeć i tym samym wytwarza parę wodną. Dzięki zaistniałemu ciśnieniu woda jest wypychana przez lejek ku górze. Przechodzi on przez warstwę kawy w lejku oraz przez sitka, które filtrują z kawy fusy. W górnym zbiorniku zbiera się już kawa. Jednak kawa jest gotowa do wypicia dopiero wtedy, gdy z dziubka zaparzacza zamiast wody wydobywa się para.

Różne typy kawiarek.

     Sklepy oferują nam dwa dostępne typy zaparzaczy: aluminiowe i ze stali nierdzewnej. Kawiarki wykonane z aluminium są tańsze od tych ze stali. Jednak po kilku użyciach kawa pozostawia na ich ściankach brudne plamy, których nie da się usunąć. Plamy te powodują, że napar staje się gorzki, a więc nie jest to już ta sama pyszna kawa. Kawiarki stalowe, mimo iż droższe, są trwałe i łatwo je utrzymać w czystości.

Wielkość kawiarki.

     Kawiarki mają najrozmaitszą pojemność, a jej wybór zależy od tego, ile osób zamierza pić kawę. Najmniejsze z nich mają pojemność około 200 ml, czyli prawie na jedną filiżankę kawy. Większe zaparzacze mogą wytworzyć kawę dla dwóch, trzech, albo czterech osób. Największe modele mogą obsłużyć nawet sześciu wielbicieli kawy.

Gdzie kupić kawiarkę i za jaką cenę.

     Zaparzacz ciśnieniowy nie jest dużym wydatkiem. W miarę dobry model można dostać już za cenę 100 – 150 złotych. Najtańsze modele są dostępne w hipermarketach i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Te modele są jednak gorszej jakości, a w przypadku gdy zepsuje się któraś część to nie można jej wymienić na nową. Wówczas sprzęt trzeba porostu wyrzucić. Lepsze urządzenie z dodatkowymi częściami zapasowymi jest nieco droższe, ale przygotowana kawa ma o wiele lepszy smak. Dobrą kawiarkę kupimy bez trudu w sklepie z kawą i akcesoriami do przygotowywania kaw.

     Pyszna kawa to dobry początek każdego dnia dlatego na kawiarce nie warto oszczędzać. Dobry zaparzacz zagwarantuje nam codziennie wspaniałą kawę, która da szansę na równie wspaniały dzień.

Jak dobrze napić się rano pysznej, aromatycznej kawy, która pobudzi zarówno nasze ciało jak i umysł. Kawa rozpuszczalna do najzdrowszych nie należy, parzona owszem, jest zdrowsza, ale zdecydowanie lepszy wybór to kawa z kawiarki, czyli zaparzacza ciśnieniowego. Jeśli nie mamy ekspresu, to właśnie zakup kawiarki jest najprostszą drogą do tego, aby móc co dziennie delektować się wspaniałą kawą. Kawa z kawiarki tym różnie się od kawy parzonej, że nie posiada szkodliwego pyłu kawowego. Poza tym jest mocna, pięknie pachnie i stawia na nogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here