Laktator. Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

0
34
laktator

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy laktator jest urządzeniem niezbędnym. W tym temacie zdania są podzielone, chociaż na pewno będą go potrzebowały mamy wcześniaków, kobiety powracające do pracy, a także te, które muszą na jakiś czas rozstać się z dzieckiem (np. przez dłuższy pobyt w szpitalu, nagły wyjazd itp.). Na pewno nic nie zastąpi mleka matki, dlatego też, gdy matka sama nie może nakarmić maleństwa musi zadbać o pozostawienie mu odpowiedniej ilości pokarmu.

Rodzaje laktatorów

     Na rynku jest bardzo duży wybór laktatorów, które różnią się nie tylko rodzajem i wyglądem ale także ceną.

     Laktator szpitalny udostępnia albo wypożycza szpital, albo inna placówka opieki zdrowotnej. Ma zastosowanie wówczas, gdy noworodek nie może być karmiony piersią (wcześniaki, dzieci chore). Laktator ten ma za zadanie pobudzenie piersi to wytwarzania mleka i ustanowienie w pełni jego produkcji. Mimo, iż są to urządzenia używane przez wiele mam, to nie ma powodów do obaw. Każda kobieta ma swój własny zestaw laktacyjny do którego mleko jest oddzielnie odciągane. Nie ma więc powodów do niepokoju, gdyż jest to w pełni higieniczne. Możliwe jest także używanie podwójnych zestawów laktacyjnych, dzięki czemu można odciągać mleko z dwóch piersi jednocześnie. Dla matek, które chcą tylko okazjonalnie odciągać pokarm taki rodzaj laktatora jest zbędny. Polecany jest zwłaszcza tym kobietą, których dzieci nie mogą samodzielnie ssać piersi.

Laktator – jaki wybrać?

     Osobisty laktator elektryczny to urządzenie dla jednej kobiety, której dziecko nie ma problemów z samodzielnym ssaniem, a produkcja mleka jest już w pełni ustanowiona. Wybór takich laktatorów jest ogromny. Różnią się jakością i ceną. Jednak jest jedna istotna cecha, którą należy brać pod uwagę przy kupnie tego typu urządzenia. Koniecznie trzeba sprawdzić ile cykli na minutę (cpm) ma dany laktator:

  • szybkość poniżej 30 cpm – najgorsza jakość odciągania pokarmu, często jest nieskuteczny, powoduje ból, gdyż czas odciągania jest długi, a brodawka na długi czas jest wciągnięta do lejka laktatora nim zostanie uwolniona,
  • szybkość 30-35 cpm – dobra szybkość dla kobiet, które pokarm odciągają okazjonalnie, nie sprawdza się do użytku codziennego, nie utrzymuje odpowiedniej produkcji mleka. Jeśli kobieta tylko czasami potrzebuje odciągnąć mleko (np. wychodzi do lekarza, na spotkanie itp.) to jest wystarczający,
  • szybkość 30-60 cpm – idealny dla kobiet, które wracają od razu po urodzeniu dziecka do pracy, albo też muszą często w ciągu dnia odciągać pokarm, utrzymuje odpowiednią produkcję mleka, tak więc dziecko w ogóle nie musi być przystawiane do piersi.

     Istnieją także laktatory podwójne, które dają możliwość skrócenia czasu odciągania pokarmu, gdyż odciągają pokarm z obu piersi jednocześnie.
Warto także zwrócić uwagę na to, czy laktator posiada pokrętło umożliwiające regulację siły i szybkości ssania. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ daje możliwość samodzielnego ustawienia najbardziej odpowiednich parametrów odciągania pokarmu. Dzięki temu staje się ono szybkie i przyjemne dla każdej mamy.

A może laktator ręczny?

     Laktatory ręczne wyróżnia na pewno niska cena, jednak przy częstym odciąganiu pokarmu zupełnie się nie sprawdzają. Mogą służyć jedynie do okazjonalnego odciągania pokarmu, przydają się także na początku, gdy występuje tak zwany nawał mleczny. Jeśli pokarmu jest za mało to laktator ręczny nie będzie pomocny w jego wytworzeniu. Odciąganie pokarmu takim urządzeniem wymaga trochę wysiłku i wyczucia by odnaleźć odpowiedni rytm odciągania. Jego częste stosowanie jest uciążliwe i niewygodne.

     Mimo iż wybór laktatorów jest naprawdę duży, to każda matka powinna wiedzieć, co będzie dla niej odpowiednie. Wystarczy, że odpowie sobie na pytanie jak często laktator będzie używany. Jeśli codziennie to wybór na pewno padnie na laktator elektryczny, jeśli tylko od czasu do czasu, to wystarczy ręczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here