Mleko ryżowe zastosowanie w codziennej diecie

0
65
mleko ryżowe zastosowanie

Mleka roślinne cieszą się coraz większą popularnością. Na sklepowych półkach możemy znaleźć mleko ryżowe, sojowe, migdałowe czy owsiane. Każde z nich charakteryzuje się niewielkimi różnicami w ilości wartości odżywczych, nieco innym smakiem, a nawet intensywnością koloru. Często równi je także cena. Jakie ma mleko ryżowe zastosowanie?

Skąd bierze się mleko ryżowe

Tego rodzaju mleko pozyskiwane jest oczywiście ryżu. Najczęściej jest to ryż brązowy. Z powodzeniem możemy przyrządzić je samodzielnie w domu lub zakupić gotowe w sklepie. Najprościej zalać szklankę ryżu wodą i pozostawić na całą noc. Następnie należy namoczony ryż zmiksować i odcisnąć. Pozyskany napój to właśnie mleko ryżowe. To w sklepie może być dosładzane, więc jeśli interesuje nas raczej w wersji wytrawnej, warto sprawdzić skład na opakowaniu. Może być także wzbogacone wapniem lub witaminami – wtedy jego wartości odżywcze są znacznie wyższe. Samo w sobie również zawiera witaminy i minerały jak magnez i cynk oraz błonnik, a także jest bardzo niskokaloryczne. Mleko ryżowe zastosowanie ma podobne jak inne tego rodzaju napoje. Poza tym jest znacznie chudsze od mleka krowiego i nie zawiera laktozy, świetnie więc sprawdzi się jako zamiennik dla tradycyjnego mleka.

Mleko ryżowe zastosowanie w codziennej

Najwięcej przepisów znajdziemy na stronach z przepisami dla wegan. Używają je głównie jako zamiennik dla mleka krowiego lub innych tego rodzaju napojów roślinnych. Można więc z powodzeniem ugotować na nim zupę mleczną z kaszą jaglaną, płatkami owsianymi, jęczmiennymi, kaszą manną, a także dodać do gotowych płatków, np. kukurydzianych. Z powodzeniem usmażymy na nim naleśniki, a także możemy dodawać do domowych wypieków jak ciasta czy muffinki. Równie popularne są koktajle na bazie mleka ryżowego z dodatkiem owoców czy kakao. Można również ugotować na nim budyń. Nie jest jednak polecane jako dodatek do kawy. Tak więc mleko ryżowe zastosowanie ma bardzo różnorodne i z powodzeniem można dodawać je do większości potraw.

Ile można spożywać mleka ryżowego?

Właściwe nie ma przeciwwskazań co do tego, w jakich ilościach można je spożywać. Istnieją jednak badania, które wskazują mleko ryżowe jako produkt o wysokim stężeniu arsenu. Związane jest to oczywiście z uprawą ryżu, który jest używany do jego produkcji. Po przeprowadzeniu kontroli okazało się, że niektóre ryżowe produkty rzeczywiście posiadały znaczną jego ilość. Warto więc z umiarem stosować tego rodzaju produkty i wybierać mleko ryżowe dobrej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here