Yerba Mate. Co to jest? Jak ją pić?

0
25
yerba mate

Kochasz kawę? Nie wyobrażasz sobie bez niej życia? Skosztuj herbaty Yerba Mate. To doskonała alternatywa dla kawoszów.

     O ile jeszcze jakiś czas temu wielki propagator Yerba Maty, sączący ją podczas swoich programów, Wojciech Cejrowski, wzbudzał uśmiech na twarzy widzów, o tyle teraz napój ten jest coraz częściej pity. Doczekał się tez wielu sklepów internetowych i co najmniej kilku portali poświęconych jego historii, kulturze picia i niezbędnym do tego akcesoriom. Yerba Mate to na pewno doskonały trunek dla wielbicieli i maniaków kawy. Podobnie, jak kawa zawiera kofeinę, a także mateinę, ale silniej pobudza i nie powoduje u nas roztrzęsienia, jakie często towarzyszy piciu kawy.

Czym jest Yerba Mate i skąd pochodzi?

     Yerba Mate, to wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Odkryte zostały przez Indian z plemienia Guarani z Ameryki Południowej. W chwili obecnej pijana głównie w Argentynie, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Coraz więcej swoich zwolenników zdobywa też w naszym kraju. Herbata najczęściej pita jest przez specjalną, metalową słomkę (dzięki temu nie pijemy fusów herbaty, a tylko sam napar) nazywaną bombilla, ze specjalnie do tego przeznaczonego naczynia. Nazywane jest mate lub guampa . W Polsce często nazywane jest określeniem matero. Sama bombilla często jest posrebrzana lub pozłacana. Zbudowana jest z rurki zakończonej z jednej strony sitkiem, dzięki któremu nie połykamy fusów. W specjalnych sklepach internetowych czy herbaciarniach dostać można całe zestawy startowe do picia tej niezwykłej herbaty.

Co nam daje Yerba Mate?

     Pijąc tą herbatę nie tylko zyskujemy nowe pokłady energii, ale również wyciszamy się. W przeciwieństwie do kawy, herbata nie rozdrażnia, a także pozwala nam spokojnie spać w nocy. W przypadku wypitej późno kawy, o dobrym śnie możemy już raczej zapomnieć. Yerba Mate dodatkowo likwiduje uczucie głodu, a także zmęczenia. Działa też na nas rozluźniająco i w sposób znaczny poprawia naszą koncentrację. Jak się okazuje, może tez być przydatna dla nałogowych palaczy, ponieważ doskonale łagodzi objawy głodu nikotynowego. Yerba Mate jest też, co bardzo ważne, bogatym źródłem witamin i minerałów niezbędnych dla naszego organizmu. W przeciwieństwie do kawy, która wypłukuje z nas pokłady witamin i magnezu.

Zbawienny wpływ Yerba Mate na nasz organizm

     Decydując się na przejście z codziennej kawy, na rzecz tej herbaty, warto wiedzieć, że ma ona zbawienny wpływ na wiele sfer naszego. Nie tylko pobudza nas do życia, ale także likwiduje uczucie zmęczenia, czy osłabienia. Działa na nas rozluźniająco, podnosi naszą sprawność fizyczną, intelektualną. W znaczny sposób wpływa tez na naszą odporność. A z racji tego, ze zawiera sporo substancji odżywczych (dzięki temu daje nam uczucie nasycenia), może w sposób skuteczny pomóc przy walce ze zbędnymi kilogramami. Reguluje również przemianę materii, a także stymuluje nasz układ nerwowy. W medycynie coraz częściej wykorzystywana jako stymulator Centralnego Ośrodka Nerwowego.

Jakie witaminy zawiera:

     Herbata Yerba Mate zwiera bardzo dużą ilość składników mineralnych i witamin, które poprawiają kondycję naszego organizmu. Yerba Mate zawiera bowiem, takie składniki odżywcze, jak:
– magnez , krzem, fosforany, kwas chlorowodorowy, chlorofil, cholinę, inozytol.
– witaminę C, która działa wzmacniająco na nasze zęby, czerwonych także zwiększa ilość czerwonych krwinek,
– mateinę, która stymuluje Centralny Układ Nerwowy, nie powodując uzależnienia
– sód, potas i wapno działające wzmacniająco na nasze kości i zęby,
– witaminę A niezbędną do prawidłowego wzrostu, działająca na nas uodparniająco
– witaminę B1 – ułatwia trawienie, a także pomaga w utrzymania prawidłowego stanu układu nerwowego,
– witaminę B2 , która działa wzmacniająco na nasze włosy
a także żelazo niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here