Zapalenie mięśni. Co to jest?

0
49
zapalenie mięśni

Zapalenie mięśni to choroba objawiająca się stanem zapalnym włókien mięśniowych i skórnych. Jest to niezwykle rzadka choroba. Najczęściej ma on podłoże autoimmunologiczne, więc organizm dokonuje ataku na własne, zdrowe tkanki. Przyczyna, dlaczego tak się dzieje, nie jest do końca określona. Istnieją jednak przypuszczenia, że na rozwój tej choroby ma wpływ bakteria toksoplazmozy, Borrelia burgdorferi, wirus Coxsackie. Innym powodem mogą być także bakterie pokarmowe. Niektórzy sądzą jednak, że zapalenie mięśni ma dziedziczny charakter. Istnieje kilka form zapalenia mięśni. Pierwszą z nich jest zapalenie wielomięśniowe. Dotyczy ono dużej grupy mięśni, a szczególnie tych, które są połączone z rdzeniem przedłużonym mózgu. Zapalenie skórno – mięśniowe dotyczy mięśni i skóry. Spowodowane jest ono niedostatecznym dotlenieniem partii skórno – mięśniowych, co prowadzi do ich osłabienia. Innym rodzajem jest wtrętowe zapalenie mięśni. Choroba ta najczęściej dotyczy osób po 50 roku życia, przy czym częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Ostatnim typem jest młodzieńcze zapalenie mięśni, które powoduje odkładanie się złogów wapnia w mięśniach pod skórą.

Zapalenie mięśni – objawy

     Zapalenie mięśni może być bardzo trudne do rozpoznania, ponieważ rozwija się ono bardzo powoli i jego objawy są bardzo podobne do objawów innych chorób. Zapalenie wielomięśniowe powoduje zmęczenie, osłabienie oraz duży dyskomfort. Ponadto występuje ból mięśni. Mogą występować również trudności z połykaniem i mówieniem. W zapaleniu skórno-mięśniowym również występuje stan osłabienia mięśniowego, ból oraz zmęczenie. Jako że schorzenie to obejmuje również skórę, to pojawia się również wysypka w kolorze czerwonym. Najczęściej występuje ona na skórze powiek, nosa, policzkach, na plecach, klatce piersiowej oraz na skórze kolan, łokci oraz kostek. Wtrętowe zapalenie mięśni prowadzi do osłabienia całego ciała, a szczególnie nadgarstków i palców. Występują także trudności w przełykaniu i mówieniu. Jest to postać choroby, która nie reaguje na leczenie farmakologiczne. Młodzieńcze zapalenie mięśni objawia się głównie powstawaniem licznych, wyczuwalnych pod skórą małych guzków. Jest to spowodowane odkładaniem się złogów wapnia. Guzki te najczęściej są zlokalizowane pod skórą palców, łokci, dłoni i kolan. Może również dojść do przebicia skóry, czego efektem są bolesne wrzody. Oprócz tego u chorych pojawia się wysypka, osłabienie, a także zaburzenia w oddychaniu.

Leczenie

     Szybkie rozpoczęcie leczenia daje szanse na zmniejszenie dolegliwości oraz na zahamowanie rozwoju choroby. Dlatego tak ważna jest szybka wizyta u lekarza. W leczeniu stosuje się kortykosterydy, a szczególnie prednizon. Ma on za zadanie zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie. Leki te podawane są zwykle w formie tabletek, ale mogą być również podawane dożylnie. Poza tym zastosowanie znajdują tutaj leki immunosupresyjne, które mają za zadanie zmniejszyć częstotliwość ataków układu odpornościowego na mięśnie.

Zapobieganie

     Nie znane są obecnie czynniki przyczynowe, więc zapobieganie chorobie w chwili obecnej jest niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here