Zgaga – co to jest?

0
28
zgaga

Pieczenie w żołądku, przełyku, dyskomfort po zjedzonym posiłku to wszystko objawy zgagi, czyli choroby refluksowej. Dotyczy ona osób w każdym wieku, ze szczególną intensywnością występuje jednak u osób między 50 a 70 rokiem życia, a także u kobiet w ciąży.

Zgaga – przyczyny i zapobieganie

     Zgaga powstaje wtedy, gdy powracająca treść żołądka wymieszana z kwasami żołądkowymi nie trafia do jelit, ale wraca z powrotem. Zgaga zawsze występuje po posiłku, a ściślej mówiąc po przejedzeniu się, spożyciu tłustych albo zbyt ostrych potraw. Refluks nasila się zwłaszcza po ciężkostrawnym posiłku, zmianie pozycji ciała, dużym wysiłku fizycznym, a także w trakcie prac wymagających schylania się.

     Aby uniknąć zgagi i związanego z nią dyskomfortu trzeba zacząć od zmiany diety. Przede wszystkim warto zrezygnować z tłustych i ostrych potraw. Poza tym najlepiej zrezygnować z kawy, alkoholu, czekolady, napoi gazowanych, cebuli, soku pomidorowego i soków cytrusowych. Jeśli nie potrafimy zrezygnować z tych produktów, to przynajmniej spróbujmy je ograniczyć.

Jak leczyć zgagę?

     Zgagę można leczyć środkami farmakologicznymi jak i domowymi sposobami. Wśród najpopularniejszych leków można wyróżnić Ranigast, Manti, Gastro, Proacid, Famidyna, Maalox. Kiedy leki nie pomagają, a zgaga jest coraz bardziej uporczywa trzeba skonsultować się z lekarzem.
Można także sprawdzić domowe sposoby leczenia zgagi:

  • lepiej jest jeść mniejsze porcje ale częściej, dzięki czemu żołądek będzie mógł na bieżąco trawić pokarmy bez uczucia przejedzenia,
  • jeśli powodem zgagi jest nadwaga trzeba podjąć z nią walkę. Zbyt wiele kilogramów to dodatkowy ucisk na żołądek a co za tym idzie zgaga murowana,
  • co najmniej 2 godziny przed pójściem spać lepiej zrezygnować z posiłków. Żołądek też potrzebuje chwili wytchnienia,
  • półsiedząca pozycja ciała podczas snu powoduje, że pokarm nie będzie się cofał,
  • najczęściej przyczyną problemów trawiennych jest alkohol lepiej więc z niego zrezygnować,
  • czasami na zgagę pomaga szklanka mleka, garść migdałów albo odrobina cynamonu.

     Osoby cierpiące na zgagę wiedzą jakie to okropne uczucie, które przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Jeśli zgaga przytrafia się czasami to jeszcze można to jakoś znieść. Gorzej, gdy jest ona naszą codziennością. Wtedy lepiej nie zwlekać i jak najszybciej wybrać się do specjalisty. Powody zgagi mogą być poważne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here