nuclearts.pl

nuclearts.pl – dom, uroda, zakupy, lifestyle

zakwasy mięśni
Zdrowie

Jak należy sobie radzić w przypadku zakwasów mięśni?

Na zakwasy mięśni może skarżyć się każda osoba, a zwłaszcza taka, która uprawia jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Czym tak naprawdę są zakwasy i co powoduje ich powstawanie?

Zakwasy są zespołem bólu mięśniowego, którego przyczyną są mikrouszkodzenia powstałe na skutek wysiłku fizycznego. Szczególnie na zakwasy są narażone osoby, które nie ćwiczą regularnie lub przed przystąpieniem do ćwiczeń nie wykonują rozgrzewki. Takie działania prowadzą do rozciągnięcia i pobudzenia mięśni, które powodują mikrouszkodzenia. Ból związany z zakwasami można odczuwać tydzień, ponieważ jest to okres, w którym dochodzi do ich regeneracji. Jedyną skuteczną metodą na pozbycie się zakwasów mięśni jest regularne ćwiczenie, można również wspomóc się suplementami diety.

Sposoby na zakwasy mięśni

Jeżeli cierpimy na ból związany z zakwasami, możemy spróbować którejś z poniższych metod:
– sauna-wybranie się w to miejsce po treningu pozwoli mięśniom na rozluźnienie, a oprócz tego poprawi nam się również krążenie. Należy jednak pamiętać, aby skorzystać z sauny dopiero po kilku godzinach od zakończenia treningu.
– basen-przepłynięcie kilkunastu długości basenu doskonale rozluźni i rozciągnie mięśnie, dlatego warto wybrać się na pływalnie, chociaż dwa razy w tygodniu.
– zimny prysznic-polecany jest od razu po treningu, aby dotleniły się uszkodzone tkanki. Najlepiej, jeśli zrobimy masaż prysznicem na przemian raz ciepłą, a raz zimną wodą.
– ciepła kąpiel-najlepiej, jeśli zrobimy ją wieczorem. Do wanny oprócz ciepłej wody nalewamy swój ulubiony płyn lub olejek i relaksujemy się około 15 minut.

Jak nie należy postępować, gdy mamy zakwasy?

Kiedy doskwiera nam problem zakwasów, nie wolno przyjmować leków przeciwbólowych. Leki te uśmierzą ból, jednak w momencie trening możemy sobie poważnie zaszkodzić. Drugą ważną sprawą jest, aby do wyleczenia bólu związanego z zakwasami nie pić alkoholu, który również chwilowo uśmierza jednak po kilku godzinach i tak będzie on odczuwalny.

Jak postępować, by nie dopuścić do powstania zakwasów?

Jak wspomniane było wcześniej, aby nie dopuścić do powstawania zakwasów, należy wykonywać ćwiczenia regularnie. Koniecznie przed każdym treningiem należy zrobić krótką rozgrzewkę, by przygotować mięśnie do ćwiczeń. Ważną sprawą jest również niewykonywanie ćwiczeń ponad siłę, zbyt duże obciążenie nie tylko prowadzi do powstania zakwasów, ale może również np. uszkodzić kręgosłup.

Podsumowując, systematycznie wykonywane i odpowiednie ćwiczenia są gwarancją, że nasze mięśnie będą rozciągać się w prawidłowy sposób, a ból związany z zakwasami mięśni przejdzie w niepamięć.