nuclearts.pl

nuclearts.pl – dom, uroda, zakupy, lifestyle

kwiaty
Lifestyle

Znaczenie kwiatów — jak nie popełnić faux pas?

Dajemy kwiaty nie tylko dlatego, że oczarowują swoim wyglądem i zapachem. Mają też swoje znaczenie i symbolikę, którą wykorzystujemy, aby pokazać uczucia i emocje. Pisarze i artyści od wieków wykorzystywali to ten fakt, tworząc wspaniałe dzieła. Piękne wiązanki są nierozłączną częścią wydarzeń takich jak śluby, urodziny, czy pogrzeby. Jakie kwiaty wybrać na ważną uroczystość, aby nie popełnić gafy? Już teraz poznaj znaczenie kwiatów!

Znaczenie kolorów kwiatów

Wybierając kwiaty do wiązanki czy wieńca zwróćmy uwagę na ich kolor. Jak się okazuje, on też ma znaczenie! 

Kwiaty w kolorze czerwonym to symbol namiętności, pożądania i wielkiej miłości. Idealnie nadadzą się na randkę lub rocznicę ślubu.  

Kolor biały symbolizuje czystość, uczciwość, szacunek i wierność. Z drugiej strony kojarzy się z luksusem i elegancją. Doskonale, zatem sprawdzi się na ślub.

Znaczenie kolorów kwiatów pomarańczowych jest trochę inne. Te pełne energii rośliny od razu przyciągają uwagę. Symbolizują radość, szczęście, ciepło i optymizm.

Żółte kwiaty oznaczają radość, sympatię i beztroskę. Idealne nadadzą się na prezent dla przyjaciela.

Kwiaty w kolorze różowym oznaczają wrażliwość, niewinność, kobiecość, wdzięk i szlachetność. Sprawdzą się gdy zaczynamy darzyć kogoś uczuciem i chcemy to jakoś wyrazić. 

Fioletowe kwiaty symbolizują elegancję, wdzięk, dumę, sukces, podziw, a także kreatywność.

Zielony kolor w wiązankach oznacza zdrowie, młodość, optymizm i obietnicę szczęścia.

Symbolika kwiatów

Nie tylko znaczenie kolorów kwiatów jest istotne. Ważny jest też ich gatunek. Inne kwiaty wybierzemy na pogrzeb, a inne na wesele.  

Jaki wieniec na cmentarz wybrać?

Jest kilka gatunków, na które warto postawić, wybierając się na pogrzeb. Okazałe mieczyki   piękne będą się prezentować w kwiatowych kompozycjach. Są bardzo uniwersalne i eleganckie. Do wieńca na cmentarz sprawdzą się też klasyczne róże, które będą mówiły o szacunku i miłości do zmarłej osoby. Delikatne lilie i kalie nadadzą wiązance szykowności. Symbolizują one w tym przypadku niewinność, smutek i tęsknotę. Można także postawić na chryzantemy, tak często spotykane na cmentarzach. Znaczenie tych kwiatów jest znane chyba wszystkim. Kojarzone z żałobą i rozpaczą. Dobrym wyborem do wieńca na cmentarz może okazać się goździk. Dzięki jego trwałości kwiaty długo będą mogły ozdabiać grób. 

Jaka wiązanka na ślub?

W wiązance na ślub najlepiej sprawdzą się białe kwiaty. Mogą zostać wzbogacone o delikatne, pudrowe odcienie innych kolorów.

Wiosną pary młode często decydują się na symbolizujące piękno i wierność konwalie, przynoszące nadzieję i zmiany tulipany, a także hiacynty, jaskry, anemony, czy gałązki magnolii i wiśni. 

Latem w wiązankach ślubnych sprawdzą się lilie, które mają przynieść związku trwałość i szczęście, a także pełne niewinności i przyjaźni frezje, hortensje, jaśmin, lewkonie, dalie, piwonie, no i oczywiście, symbolizujące miłość czystość i szacunek — białe róże. 

Jesienią można zdecydować się na nieco bardziej kolorowe kwiaty, np. symbolizujące szczęście, piękno i szacunek wrzosy oraz astry, goździki, słoneczniki, cynie czy amarantusy.

Zimą podobnie do wiosny na ślubach pojawiają się tulipany, anemony czy jaskry. Nie brakuje też miejsca dla świątecznego ostrokrzewu czy bruni.

Znaczenie ilości kwiatów

Jak się okazuje, oprócz gatunku i koloru, istotna jest również liczba kwiatów w wiązance. Uważa się, że jeśli dajemy je w prezencie: na randkę, urodziny, czy w podziękowaniu  to liczba kwiatów w bukiecie powinna być nieparzysta. Jednak są pewne wyjątki, w których można złamać tę zasadę. Zostało przyjęte, że parzysta ilość kwiatów jest zarezerwowana na pogrzeby. Jeśli jednak chcemy nadać wiązance dodatkowe, symboliczne znaczenie to można też prezentować je w takiej liczbie na 18 urodziny lub na parzyste rocznice. Wtedy to dajemy dokładnie tyle kwiatów ile lat, które świętujemy. Doświadczone kwiaciarnie, takie jak w Elusia w Warszawie – kwiatyelusia.pl to bardzo dobry wybór. Floryści zaoferują nam pomoc w wyborze, aby nie skończyć na weselu ze złocistymi chryzantemami, popełniając przy tym ogromne faux pas.