nuclearts.pl

nuclearts.pl – dom, uroda, zakupy, lifestyle

nawilżacz powietrza
Zakupy

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Jeśli w czasie zimy pojawiły się u kogoś problemy z suchą skórą, kaszlem, a często także ogólnym osłabieniem organizmu, to istnieje ogromne ryzyko, że powietrze, w którym się na co dzień żyje, jest zwyczajnie zbyt suche. Często jest to efektem sezonu grzewczego, gdy grzejniki ocieplają, lecz jednocześnie wysuszają powietrze. Niezbędny jest w takiej sytuacji odpowiedni nawilżacz powietrza. Jaki najlepiej wybrać?

nawilżacz powietrza pokój

Dlaczego wilgotność powietrza jest tak ważna?

Zanim jednak przejdziemy do tego, jakimi cechami powinien charakteryzować się dobrej jakości i klasy nawilżacz powietrza, najpierw warto się zastanowić, z jakiego w ogóle powodu potrzebny jest taki sprzęt. Co konkretnie daje to urządzenie i czym grozi jego brak?
Optymalna dla ludzkiego organizmu wilgotność powietrza powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60%. Często jednak w sezonie grzewczym spada ona w okolice 20-30%, co doprowadza do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak problemy z cerą, suchością w gardle, a często także intensywnie wysuszającymi się włosami i niszczącymi się paznokciami. Kluczowe jest więc w takiej sytuacji posiadanie urządzenia, które będzie w stanie podnieść wilgotność powietrza do optymalnych wartości.

Jakie cechy ma dobry nawilżacz powietrza?

Najważniejszą sprawą jeśli chodzi o kupowanie nawilżacza powietrza, jest to, aby wybrać odpowiedni jego rodzaj do swoich potrzeb. Na rynku znaleźć zatem można wersje parowe, ultradźwiękowe, czy też nawet ewaporacyjne. Do domu zupełnie jednak wystarczającym będzie podstawowy i klasyczny nawilżacz, który podgrzewając wodę grzałką, rozprowadza parę wodna po pomieszczeniu.
Kolejną bardzo istotną cechą dobrego nawilżacza jest jego wydajność. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na informacje od producenta, czy dany model będzie w stanie obsłużyć nasze mieszkanie lub przynajmniej jedno całe pomieszczenie. W przypadku tego parametru warto od razu upewnić się, jaka będzie moc danego urządzenia. Dzięki niej możliwe jest szybsze lub też wolniejsze uzyskanie odpowiedniej wartości wilgotności powietrza.

świeże powietrze kobieta

Na koniec warto jeszcze mieć na uwadze to, że dobrej klasy nawilżacze są w stanie dodatkowo powietrze oczyszczać, więc dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na to, jakie posiadają one w zestawie filtry.
Na koniec pozostaje już tylko zwykła praktyczna cecha każdego nawilżacza, czyli jakiej pojemności posiada on zbiornik na wodę. Im większy, tym wygodniejszy, ponieważ rzadziej trzeba będzie go uzupełniać, lecz liczyć się trzeba z tym, że wraz z jego wielkością rośnie również rozmiar, ale też i waga całego urządzenia.